Kurz se zaměřuje na genderové perspektivy ve vědě, které představí prostřednictvím několika vzájemně provázaných tematických bloků. První blok kurzu se soustředí na problematiku genderových nerovností a faktory, které k nim přispívají.
Pozornost bude věnována úskalím běžně zastávaného meritokratického hlediska a výzkumům, které zviditelňují roli implicitních genderových předsudků v procesech přijímání a hodnocení, při kariérním postupu nebo hodnocení grantových žádostí. Zaměříme se také na genderové rozměry současného ideálu vědecké excelence nebo genderované dopady stávajících trendů ovlivňujících akademickou práci.
Další blok se soustředí na feministické problematizace tradiční vědy. Poskytne úvod do historického vývoje feministických vědních studií, klíčových debat na tomto poli i vybraných aktuálních směrů.
Následně se budeme věnovat politikám EU a vybraných zemí a iniciativám usilujícím o řešení nerovností – posunu od opatření na podporu žen jako jednotlivkyň (přístupu dnes označovanému jako ‘fixing the women’) ke strategii zaměřené primárně na strukturální změnu (‘fixing the institutions’) a aktivitám podporujícím integraci genderové dimenze do utvářených poznatků (‘fixing the knowledge’). V souvislosti s posledním ze jmenovaných přístupů budeme diskutovat příklady z oblasti medicíny, umělé inteligence, robotiky, dopravy nebo městského plánování, které dokládají problematičnost opomenutí genderové diverzity uživatelů výsledků výzkumu a inovací (nižší bezpečnost, uživatelský komfort, vyloučení z užívání apod.).
Diskutovány budou možné přínosy systematického zohledňování genderové dimenze pro kvalitu výzkumu a inovací a maximalizaci jejich sociálních přínosů.