Tématické okruhy:
1. Úvod do studia: Gender a genderová rovnost. Prosazování genderové rovnosti v historické a komparativní perspektivě.
2. Institucionální zabezpečení politiky genderové rovnosti v ČR a v EU. Silné a slabé stránky stávající struktury. Základní vládní programové dokumenty. Centrální a regionální úroveň.
3. Genderový mainstreaming. Představení konceptu. 10 kroků na cestě k integraci genderové perspektivy do rozhodovacích procesů.
4. Vyhodnocování genderových dopadů (Gender Impact Assessment) a genderové audity. Hlavní kritéria hodnocení: zastoupení, zdroje, práva, normy a hodnoty.
5. Genderové rozpočtování (gender budgeting). Rozpory mezi politickými prohlášeními a alokací zdrojů pro jejich prosazování. Nástroje pro gendrově-citlivou analýzu rozpočtů. Vracení péče do ekonomie.
6. Nástroje genderových auditů: genderové statistiky. Analýza a prezentace genderových statistik. Dostupnost a kvalita statistických dat. Práce s genderovými statistikami.
7. Nástroje genderových auditů: analýzy dokumentů, struktur a kvalitativní rozhovory. Problémy a silné stránky jednotlivých nástrojů.
8. Pozitivní opatření. Představení konceptu a vybrané příklady. Kvóty jako záměnný problém.
9. Stát vs. občanská společnost. Stínové zprávy jako alternativa vládním zprávám. Postaveni NNO a současné trendy v souvislosti s financováním z ESF.
10. Genderový mainstreaming: Aplikace v oblasti politiky, ekonomie a pracovního trhu.
11. Genderový mainstreaming: Aplikace v oblasti vzdělávání, vědy a masových médií.
12. Genderový mainstreaming: Aplikace v oblasti chudoby, zdraví a ochrany prostředí.
13. Téma dle společného výběru. Povinná literatura: Asklöf, C. (2003). Příručka na cestu k genderové rovnosti. Praha: Ministerstvo práce a sociálních věcí. Souhrnné zprávy o plněn í Priorit a postupů vlády při prosazování rovnosti mužů a žen z let 1998 až
2002. Stínová zpráva v oblasti rovného zacházení a rovných příležitostí za rok
2004. (2004) Praha: Gender Studies. Stínová zpráva v oblasti rovného zacházení a rovných příležitostí za rok
2006. (2006) Praha: Otevřená společnost. Good practices and gender audit. (2003) Barcelona: Gutenberg. Doporučená literatura: Budlender, D., & Sharp, R. (1998). How to do a gender-sensitive budget analysis: contemporary research and practice, Commonwealth Secretariat and Australian Agency for International Development. Čermáková, M., Hašková, H., Křížková, A., Linková, M., Maříková, H., a Musilová, M. (2000). Souvislosti a změny genderových diferencí v české společnosti v
90. letech. Praha: SoÚ AV ČR. Český statistický ústav (2002). Zaostřeno na ženy/muže. Praha: Český statistický ústav. MPSV (2001a). Aktualizace a doporučení Celosvětové pekingské konference o ženách. Praha: Ministerstvo práce a sociálních věcí. Evaluace ex-ante evropské iniciativy EQUAL v České republice (2001). Praha: Národní vzdělávací fond. Hedman, B., Perucci, F., & Sundström, P. (1996). Engendering statistics: A tool for change. Stockholm: Statistics Sweden. Kimmel, Michael S. (2001) Gendered society. New York: Oxford University Press. National report on implementation the Beijing platform for action (2002). Prague: MPSV. Neimanis, A. (2001). Gender mainstreaming in practice: A handbook. UN Development Programme. Pavlík, P. (2003). Czech labor market ? gender perspective. Příspěvek přednesený na mezinárodní konferenci Překonávání hranic, která se konala ve dnech 21-23. února 2003 v Lichtenfelsu v Německu. Regular report on the Czech Republic?s progress towards accession (2001). Brussels: Commission of the European Communities. Renzetti, C., a Curran, D. (1999). Women, men and society. Boston: Allyn and Bacon Press. Srb, J., a Mašát, V. (2000). Ženy a muži v číslech. Praha: Český statistický ústav.
Gender equality is one of the basic challenges for every democratic society since the 1960s.
The aim of this course is to introduce main methods of enforcing gender equality, such as gender mainstreaming, gender budgeting, gender statistics, positive actions.