Charles Explorer logo
🇨🇿

Historie českého ženského hnutí od pol. 19. století do roku 1948 (kombinovaná forma)

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YMGS419

Sylabus

* Povinná:

MALEČKOVÁ, J. The emancipation of Women for the Benefit of the Nation: The Czech Women´s Movement. In Paletschek, S., Pietrow-Ennker, B. Women's emancipation movements in the nineteenth century : a European perspective. Stanford, Calif.: Stanford University Press, 2004. Vybrané kapitoly.

BAHENSKÁ, L., HECZKOVÁ, L., MUSILOVÁ, D. (eds.), Ženy na stráž! České feministické myšlení 19. a 20. století. Praha: Masarykův ústav a Archiv Akademie věd České republiky. Vybrané kapitoly.

BAHENSKÁ, L., HECZKOVÁ, L., MUSILOVÁ, D. (eds.), O ženské práci. Dobové (sebe)reflexe a polemiky. Praha: Masarykův ústav a Archiv AV ČR, 2014. Vybrané kapitoly.

KOŘALKA, J. (1996). Zvolení ženy do Českého zemského sněmu roku 1912. In Documenta Pragensia XIII. Žena v dějinách Prahy. Sborník příspěvků z konference Archivu hlavního města Prahy a Nadace pro gender studies 1993. Praha: Scriptorium. Vybrané kapitoly.

* Doporučená:

OFFEN, K., Defining feminism: A comparative historical approach. Signs, 1988, vybrané kapitoly.

TINKOVÁ, D. (2008). "Oddělené sféry": tradiční polarita, nebo dědictví 19. století? In ŘEPA, M. (ed.). 19. století v nás: modely, instituce a reprezentace, které přetrvaly. Praha: Historický ústav.

DAVID, K. Czech Feminists and Nationalism in the Late Habsburg Monarchy: "The First in Austria". Journal of Women’s History 3, 2 (1991).

FEINGERG, M. (2006). Elusive equality, Pittsburgh: University of Pittsburgh Press. Vybrané kapitoly.

PATEMAN, C. (1994). Three questions about women’s suffrage. In Daley C. Nolan, M. (eds.) Suffrage and Beyond. International Feminist Perspectives, New York: New York University Press.

Anotace

Anotace

Kurz se zabývá historií tzv. ženské otázky a proženských a feministických organizovaných aktivit (označovaných zpravidla termínem „ženské hnutí“) v prostoru českých zemí a Československa od poloviny 19. století do roku 1948. Soustředí se na cíle a požadavky aktivistek a aktivistů, proměnu cílů v čase, poskytuje základní periodizaci aktivit. Stejně tak se soustředí na různost požadavků v daném historickém momentu v souvislosti s různou situovaností žen v systému společenských hierarchií – v českých zemích spojenou zejména s propojováním kategorií genderu, třídy a národa. Sledovány jsou rovněž metody práce aktivistek a aktivistů a strategie, které používali pro dosažení svých cílů.

Tematické okruhy 1. Úvod: teoretický rámec, základní koncepty 2. Role žen ve společnosti a rodině v „dlouhém“ 19. století – modely, realita, právo 3. Český proženský aktivismus do roku 1914: periodizace, proměny témat, cílů, metod v čase 4. Český proženský aktivismus do roku 1914: „třída“ a „národ“ 5. Český proženský aktivismus do roku 1914: vzdělání 5. Český proženský aktivismus do roku 1914: práce 6. Český proženský aktivismus do roku 1914: boj za volební právo žen 7. Český proženský aktivismus a 1. světová válka 8. Český proženský aktivismus a revoluce 1918 9. Český proženský aktivismus v nové republice: témata, cíle, metody, strategie 10. Český proženský aktivismus v nové republice: třída, národ 11. Český proženský aktivismus v nové republice: postavení ženy de iure a de facto 12. Český proženský aktivismus v nové republice: od politického aktivismu k institucionalizované politice 13. Český proženský aktivismus - 30. léta a „backlash“; období Protektorátu; období tzv. 3. republiky