Kurz v ZS 2022 probíhá kombinovanou formou.
Plné znění sylabu je dostupné pro registrované studující, či na vyžádání u vyučující (katerina.kolarova@fhs.cuni.cz)
Požadavky splnění kurzu:
· Aktivní účast v hodinách
Vaše aktivní účast v hodinách je pro seminární vedení kurzu zásadní. Předpokládá se vaše zapojení do diskuzí. Účast v semináři je povinná, z vážných důvodů je možné absentovat na 1 ze 4 bloků.
· Prezentace, handout
Kolektivní práce
· Krátké eseje/analýzy primárních zdrojů (critical reflection)
Během semestru vypracujete dva rozbory primárního zdroje. V této analýze (kritické eseji) pracujte s literaturou z kurzu (Povinnou i doporučenou, alespoň 3 zdroje v každé práci). Cílem eseje je aplikovat poznatky z kurzu v samostatné analytické práci.
Je možné vypracovat i teoretickou esej (v tom případě k analýze využijete vybraný teoretický text jako primární „pramen“/zdroj)
Pro první esej máte primární zdroj zadaný (film Wiktora Grodeckiho), pro druhou esej si vyberete zdroj vlastní.
Samostatné práce se odevzdávají skrze MSTeams. Na této platformě jsou také dostupné doplňující zdroje kurzu.
Tento kurz sleduje tři kritické linie a problematizuje stále dominantní chápání „postsocialismu“: 1. jakožto pojmu oboru „area studies“ a tudíž pojmu specificky se vztahujícímu ke studiu střední a východní Evropy; 2. jakožto dočasného fenoménu a fáze rozvoje, který má být překonán po dosažení podoby a fungování státu „podobného západním“ (Ralf Dahrendorf); 3. tyto intervence činní z pozic intersekcionálního feminismu. Budeme se věnovat debatám o transnacionálním feminismu, k dialogu mezi feminismy přes pomyslnou hranici mezi „východem“ a „západem“, a budeme diskutovat imperiální nárok západního liberálního feminismu, otázce transnacionální směny a cirkulace – feministických epistemologií a praxí (např. v NGO politikách, LGBT a queer pride), těl a péče (např. sexuální práce), migrace, či ne/možnosti intersekcionálního feminismu: jaká témata se v rámci současného českého (a východoevropského) feminismu ne/otevírají, jaké analytické kategorie zůstávají zneviditelňované.