Charles Explorer logo
🇨🇿

Kolektivní paměť a genderové vztahy v prostoru

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YMGS444

Anotace

Kurz je intenzivním čtecím a diskusním magisterským seminářem, který se zaměřuje na prostor jako narativní médium, v teoretické i praktické rovině.

Kurz je koncepčně rozdělen do dvou částí. První část se věnuje vztahu mezi prostorem a kolektivní pamětí a genderovou optikou zkoumá prostorové konstrukce míst, jež jsou kolektivní pamětí zatížená. Zajímat nás bude především otázka, jakým způsobem určité „památné prostory“ či „památná místa“ (jako jsou památníky, pomníky, muzea, veřejné umění a architektura, kolektivní vzpomínkové akce, atd) odrážejí genderové interpretace národních dějin a historických událostí a opačně, jakým způsobem (genderované) politické a kulturní diskurzy ovlivňují konstrukci a připomínání historických událostí na vybraných veřejných místech. Pronikání historického narativu do konstrukcí a významů veřejného prostoru budeme studovat s využitím komparativních a intersekcionálních analytických přístupů v různých geografických i historických kontextech.

Druhá část kurzu vychází z témat feministické geografie a urbanitních studií, jež zkoumají vztah mezi genderovým řádem, uspořádáním (veřejného) prostoru a konstrukcí genderových a sexuálních identit v prostoru. Jak argumentuje Melissa Gilbert, význam prostoru není pouze metaforický. Prostor není pouhým „kontejnerem“ identit a společenských vztahů, tyto identity a vztahy jsou prostřednictvím prostoru a míst přímo utvářeny, upevňovány a zpochybňovány. Prostor a prostorová kreativita jsou tak zásadními dimenzemi konstrukcí identit a rozmanitosti ve společnosti. V této druhé části kurzu se tedy rozhlédneme do několika velmi odlišných směrů a podíváme se detailněji na pár hlavních témat, jež feministická geografie studuje, jako jsou institucionální organizace a regulace veřejných prostorů a prostranství z hlediska (ne)bezpečnosti, (ne)dostupnosti, (ne)přístupnosti, (ne)pořádku a (ne)čistoty; geografie strachu a feministický design urbanitního plánování; topografie marginalizovaných identit; a sexualizace turistických destinací. Cílem kurzu je představit základní teoretické koncepty a rozmanité směry historie paměti a feministické geografie a ukázat, jak se mění společenské představy a politické argumenty o genderovém uspořádání (veřejného) prostoru, genderové vztahy v prostoru a jakými způsoby je prostor využíván jako nástroj exkluze a inkluze či kontroly a emancipace.