Charles Explorer logo
🇬🇧

Divination and its Meaning in European Tradition

Class at Faculty of Humanities |
YMKDE038A

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Kurs se zaměřuje na historickou analýzu hlavních forem věštebných postupů, které využívali jak soukromníci, tak různá společenstva (státy). Hlavním cílem je zmapovat myšlenkové a kulturní pozadí jednotlivých technik a představ, různých typů očekávání, která se s mantikou pojila, a rozkrýt soubor vztahů a představ, které se k věštění, věštbám a věštícím vázaly. Dominantní sférou, kde se tak bude dít, bude řecká a římská antika, ale kvůli možnosti sledování celé škály změn v následujících epochách budou zařazeny i ukázky z věštění z řeckého a latinského středověku a novověku. Úspěšné vykonání zkoušky bude podmíněno znalostí obsahu přednášek a vybrané povinné literatury. Možnost navštěvovat seminář v LS není podmíněna zkouškou ze ZS, ale spojení obojího bude velmi vítáno.

Obsah přednášek: 0. Úvod (prameny; principy; terminologie; přehled literatury a bádání o tématu) 1. Základní typy mantiky a věštců (věštění umělé a inspirované; techniky a věštírny; věštci) 2. Věštírny a jejich provoz (typy věštíren; techniky a průběh věštění; Delfy; Dódóna; Klaros) 3. Věštby (jejich typy, formy a charakteristiky; jejich sběratelé, vykladači a interpreti) 4. Bohové a věštění I: hieroskopie (zvířecí oběť; její náboženská role; typy a motivy věštění z ní) 4. Bohové a věštění II: antická inkubace (chrámové snění a léčení; typy; průběh; pozadí) 5. Bohové a věštění III: římské ptakopravectví (prameny; formy; rituál; srovnání s Řeckem) 6. Osud a věštění (kléromancie a její různé typy; antická astragalomancie; křesťanská bibliomancie) 7. Magie a věštění I: antická nekromancie (mytologické základy; základní typy; principy a původ; věštírny; spojení s magií) 8. Magie a věštění II: středověká lekanomancie (základní typy; antické kořeny; principy; zakotvenost v magii) 9. Věštění a astrologie: latinská a byzantská geomancie (typy, principy; spis, způsoby šíření) 10. Středověká chiromancie (antické kořeny; základní typy; principy; spisy) 11. Středověké a novověké věštění z tvarů a pohybů těla (metóposkopie, koskinomancie, daktyliomancie) 12. Novověká oneiromancie (status snů; snáře a jejich vývoj od středověku až do současnosti)

Doporučená literatura:

A. Bouché-Leclercq, Histoire de la divination dans l’antiquité I-IV, Paris: Ernest Leroux, 1879-1882.

S. Costanza, La divinazione Greco-Latina, Udine: Forum, 2009.

R. Flacelière, Greek Oracles, transl. by D. Garman, London: Book Club Associates, 1976 (fr. orig. Devins et oracles grecs, Paris: PUF, 1961).

M. A. Flower, The Seer in Ancient Greece, Berkeley: University of California Press, 2008.

W. R. Halliday, Greek Divination, London: MacMillan, 1913.

S. I. Johnston, Ancient Greek Divination, Chichester: Wiley-Blackwell, 2008.

H. W. Parke, Greek Oracles, London: Hutchinson University Library, 1967.

V. Rosenberger, Griechische Orakel. Eine Kulturgeschichte, Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 2001.

T. Vítek, Věštění ve starém Řecku I-IV, Praha: Herrmann a synové, 2010-2018.

Povinná literatura:

T. Vítek – J. Starý – D. Antalík (eds.), O věštění a prorokování, Praha: Herrmann & synové, 2006.

M. T. Cicero, Předtuchy a výstrahy, Praha: Votobia, 1996.