Předmětem kurzu jsou teoretické reflexe mocenských aspektů v procesech komunikace. Tyto aspekty vystoupily do popředí v souvislosti s překračováním hlediska, které se soustředilo na jazykový systém a svoji úlohu formulovalo jako odhalování kódu. Postupně se dostávaly do popředí pojmy jako řeč, text, síť a nakonec i mocenské projevy komunikačních procesů. V kurzu bude tento proces přibližován především přes díla M. Foucaulta a G. Deleuze. Pozornost bude věnována i pragmatickým a feministickým příspěvkům (J. Austin a J. Butler). Témata jednotlivých přednášek:
1. Komunikace, její definice a funkce. Osobitosti humánní komunikace, komunikace ve společenských a kulturních procesech.
2. Modely komunikace. Přechod od lineární komunikace k modelu orchestru. Palo Alto, antropologie komunikace a škola Nové komunikace.
3. Flusserovo chápání komunikace, koncepce komunikologie. Komunikace a entropia. Komunikace v síťových uspořádáních, kruhová a síťová struktura dialogů.
4. Pojem textu, jeho vztah k systematickým uspořádáním. Text a kyberprostor.
5. Intertextualita, její modely. Intertextualita a komunikace. Intertextualita v kyberkultuře.
6. Pojem diskurzu v lingvistice, sémiotice a filosofii. Pojem výpovědi. Výpověď, věta, výrok, soud. Diskursivní pole a diskursivní pravidla.
7. Pragmatický přístup k jazyku, jeho vztah k syntaktice a sémantice. Teorie řečových aktů. Pojem konstativu a performativu.
8. Řečové akty a teorie konání. Úloha intencionality v konání. Pragmatika diskurzu: diskurz a jeho pravidla.
9. Moc, mocenské projevy a strategie. Vztah moci k represi, násilí a vykořisťování. Mocenské působení v moderní společnosti, technologie moci.
10. Moc a subjekt. Subjektivace jako utváření subjektu v diskursivním poli. Represivní hypotéza.
11. Diskurz a moc v perspektivě sociálního konstruktivismu. Feministické teorie diskurzu. Problém lidské a rodové přirozenosti.
12. Diskurz ve společnostech kontroly. Proměny diskursivních polí vzhledem k digitalizaci komunikačních procesů.