Současné ozbrojené konflikty stále více přitahují pozornost veřejnosti, a to zejména z pohledu bezpečnostního. My se však na války a válčení podíváme očima těch, kteří při nich strádají nejvíce a bude nás zajímat před jakými výzvami stojíme v souvislosti s moderními konflikty a ochranou jejich obětí.
Mezinárodní humanitární právo (MHP; synonyma jsou "válečné právo", "právo ozbrojeného konfliktu") je jednou z cest, která nám ukáže, že následky válčení je možné zmírnit nejen na bojišti samotném, ale i mimo něj. Porozumění pravidlům válek je proto základním předpokladem, jak přispět k tzv. humanizaci válek.
MHP je dnes stále častěji skloňováno v médiích, v odborných diskusích i mezi veřejností, a proto je základní orientace v této oblasti užitečnou výbavou každého absolventa humanitních oborů. Předmět je interdisciplinární a budou se nám v něm prolínat různé pohledy: historické, filozofické, etické, sociální, kulturní a antropologické.
Důraz budeme klást na roli občanské společnosti a souvislosti s pravidly válčení. Zkusíme najít i odpovědi na kontroverzní otázky související například s autonomními zbraňovými systémy, roboty nebo s umělou inteligencí.
Předmět je doporučen nejen pro magisterské (důraz na občanskou společnost a občanský sektor), ale i pro bakalářské studenty (interdisciplinární přesah). Vstupní požadavky nejsou stanoveny.