Charles Explorer logo
🇨🇿

Interdisciplinární studium soudobých dějin I. (české a světové dějiny 1945 - 1968) - seminář

Předmět na Fakulta humanitních studií |
YMO013

Sylabus

Plnění předmětu v akademickém roce 2020/21 a později: pokud potřebujete splnit tento předmět později ve studiu z důvodu posunutého plnění, přerušení studia či ISP, kontaktujte prosím před začátkem zkouškového období přímo daného vyučujícího. Z důvodu přechodu na novou akreditaci, podle níž studují studující 1. ročníku od ak. roku 2020/21, není již tento předmět rozvržen.

Po domluvě je však samozřejmě možné předmět atestovat i později.   01. Studená válka a bipolární svět: počátky konfliktu a jeho historické interpretace 02.

Marshallův plán a RVHP: hospodářský vývoj v poválečné Evropě 03. Třetí svět a proces dekolonizace: rozpad britského a francouzského impéria v Africe 04.

První a druhá berlínská krize: paralely a průsečíky života v okupačních zónách 05. Korejská válka: zástupný konflikt mezi supervelmocemi 06.

Polské a maďarské události v roce 1956: sociální aspekty zemí východního bloku 07. Izraelsko-arabský konflikt: situace na Blízkém východě v letech 1948, 1956 a 1967 08.

Karibská krize: svět na pokraji jaderné války 09. Závody v dobývání vesmíru: německé počátky, sovětské triumfy a americké vítězství 10.

Válka ve Vietnamu: armáda, média a společnost 11. Studentské hnutí a ,,revoluční" rok 1968: politický a kulturní kontext 12.

Závěrečné shrnutí a prezentace studentů

Anotace

Seminář je komplexně orientován na české (československé) a světové dějiny v rozmezí let 1945 - 1968. Jeho cílem je představit posluchačům základní témata a problémy na příkladech významných událostí (zpravidla tzv. horkých krizí) zkoumaného období.

Pozornost bude v rámci možností věnována nejen dějinám politickým, ale prostřednictvím studentských prezentací také hospodářským, sociálním a kulturním dějinám. Výklad se zaměří nejen na prostor "euro-americké" civilizace, ale i na vybrané oblasti tzv. třetího světa (Blízký a Dálný Východ, Latinská Amerika).