NÁZEV: „Organizační kultura a kvalitativní metody jejího výzkumu“
VYUČUJÍCÍ: PhDr. Olga Šmídová, PhD. KŘS FHS
LS 2014
Počet kreditů: 2
CÍL KURUSU:
Kurs seznamuje studentky a studenty s aktuálními přístupy ke konceptualizaci a zkoumán í organizační kultury a jejích různých aspektů formou přednášky s rozšiřující studijní oporou. Osvětlí specifika kvalitativního výzkumu organizačních kultur zejména prostřednictvím tzv. etnografie organizací, resp. „případových studií“ (case studies), jež se v oblasti empirického výzkumu organizační kultury sociálních a zdravotnických zařízení začíná postupně prosazovat i u nás.
V rámci kursu budou vyučující demonstrovány a společně vyzkoušeny vybrané metody analýzy interakce v organizaci (kategorizační analýza).
ORGANIZACE KURSU: Kurs bude organizován jako skupinová diskuse nad předem samostaně prostudovanými texty o pojetí organizační kultury i případových studií organizačních kultur ze sociálních a zdravotnických pracovních prostředí v ČR, které jsou součástí studijní podpory. Diskuse bude doplněná výkladem vyučující. Prostor bude věnován také názorné prezentaci a nácviku metody analýzy organizační typizace (kategorizace klientů, pracovníků, profesí, úkolů (agend), motivů/cílů, pracovních činností…).
Bude orientován zejména na běžné samozřejmé utváření organizačních/institučních identit: profesních, pracovních pozic, rolí , mocenských vztahů mezi skupinami či sociálními kategoriemi personálu a klientů a dalších aktérů. Zvláštní pozornost bude věnována současným organizačním deviacím.
Požadavky na splnění kursu: 75 % aktivní účast v diskusi nad teoretickými texty i případovými studiemi organizačních kultur v sociálních a zdravotnických zařízeních v ČR, které studenti/ky přečtou předem samostatně, 25 % analýza dat (společně na hodině, resp. její dokončení doma). V případě neúčasti na jednom z výukových bloků vypracuje student/ka úkol (podrobnou recenzi 2NS) vybrané případové studie písemně a zodpoví ( úspěšně) otázky k textu (případové studii organizační kultury) zadanému navíc.
Literatura (bude k dispozici- scany a podpora výuky)
HREŠANOVÁ, E. 2008.Kultury dvou porodnic. Etnografická studie. Plzeň: Vydavatelství západočeské university Plzeň (Kap. Organizační kultura jako teoretický rámec pro studium porodnic).
HOLPUCH, P. 2011. Bezdomovectví jako přístup k životu. Biograf (54): 112 odst. Dostupné na adrese http://www.biograf.org/clanky/clanek.php?clanek=v5401
KUČERA, M. 1992. Školní etnografie: Přehled problematiky. Praha: PedF UK.
KUČERA, M. 1995. Typy žáků. In Pražská skupina školní etnografie Zpráva z terénního výzkumu. Praha: PedF UK 1995
MUSIL, L. 1999. Kultura pracovišť sociální práce. Sborník fakulty sociálních studií. Brněnské university. Sociální studia MU 1999, 4, s. 105–113.
SCHEIN, E., A. 2004. Organizational culture and Leaderschip. San Francisco: Jossey-Bass 2004.
ŠIMÍKOVÁ, I. J. VYHLÍDAL. Sociální konstrukce systému sociální ochrany: Administrace klientů jako prostor interpretace. Sociální studia. Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, 1/2010. S. 135–156. ISSN 1214-813X.
ŠMÍDOVÁ, Olga. 2011. Kulturní přístup k organizacím a metodologické aspekty výzkumu In Kol. Organizační kultura, kvalita péče a vnitřní procesy. In Zuzana Havrdová, Olga Šmídová, Jiří Šafr, Ingrid Štegmannová a kolektiv. Organizační kultura v sociálních službách jako předmět výzkumu. Praha: FHS UK.
Etnografické případové studie budou vybrány účastníky ze seznamu dle zájmu a zaměření - sociální, pedagogická a zdravotnická pracoviště.
Kurz seznamuje studentky a studenty s aktuálními přístupy ke zkoumání organizační kultury a jejích různých aspektů. Osvětlí specifika kvalitativního výzkumu organizačních kultur zejména prostřednictvím tzv. etnografie organizací, resp. „případových studií“ (case studies), jež se v oblasti empirického výzkumu organizační kultury sociálních a zdravotnických zařízení začínají postupně prosazovat i u nás.
V rámci kurzu si společně vyzkoušíme vybrané metody analýzy komunikace a interakce v organizaci.