Obsah kurzu je rozdělen do 5 na sebe navazujících tematických oblastí. Témata volí různá východiska pro historické a kontextuální chápání sociální práce a zároveň se sbližují s hlavními charakteristikami sociální práce jako oboru a profese. Studenti budou vybízeni ke kritickému interaktivnímu zkoumání vlastních zkušeností z praxe ve světle konceptů probíraných v každé části.
* OKRUH 1: (W. Lorenz)
Které ekonomické, politické a kulturní změny historicky vedly a nadále vedou k rozvoji organizovaných a profesionálních sociálních služeb? Proč strukturální a institucionální opatření v oblasti sociální péče nepostačují k uspokojení individuálních a osobních sociálních potřeb, které vznikají v různých fázích životní dráhy?
Četba k okruhu:
Lorenz, Walter 2014 Is History Repeating Itself? Reinventing Social Work’s Role in Ensuring Social Solidarity Under Conditions of Globalization. In Harrikari, T., Rauhala, P.-L., & Virokannas, E. (Eds.). Social Change and Social Work: The Changing Societal Conditions of Social Work in Time and Place. London: Routledge.
Payne, Malcolm. 2005. The Origins of Social Work: : Kontinuita a změna. New York: Palgrave Macmillan.
* OKRUH 2: (M. Bosá)
Sociální práce jako profesní činnost vyžaduje komplexní znalostní základnu pro rozvoj repertoáru metod, které kombinují pozornost k osobním potřebám i ke strukturálním zdrojům strádání a znevýhodnění. Tento blok se bude zabývat následujícími otázkami ze srovnávací evropské a mezinárodní perspektivy:
Možnosti/napětí mezi přístupy zaměřen ými na člověka a strukturálními přístupy: Orientované na osobu (Příklady:Důraz na podvědomé motivy, důraz na možnosti učení a rozhodování); Strukturální přístupy (Organizace Společenství; Svépomocné iniciativy; Sociální kampaně); Zprostředkovatelské přístupy (Psychosociální poradenství; Systémové přístupy)
Četba k okruhu:
Payne, Malcom. 2021.Modern Social Work Theory. London: ýRed Globe Press,
Stepney, Paul, and Thompson, Neil, (eds.). 2018. Social Work Theory and Methods : The Essentials, London: Routledge
* OKRUH 3: (M. Bosá)
Sociální práce v různých kontextech služeb - zkoumání metodologických specifik integrovaného řešení sociálních potřeb navzdory typickému organizačnímu rozdělení do následujících kategorií: Sociální práce v agenturách pro péči o rodinu; Sociální práce a ochrana dětí; Sociální práce ve vztahu k lékařským a rehabilitačním službám; Sociální práce a zdravotní postižení; Práce s mládeží a další pedagogická prostředí zahrnující sociální pracovníky; Sociální práce v probační a vězeňské službě
Četba k okruhu:
Dickens, Jonathan. 2010. Social Work and Social Policy : An Introduction, London: Routledge.
* OKRUH 4:
Vliv kontextu sociální politiky na uplatňování různých metodických principů (v této části jsou použity vlastní příklady a pozorování studentů): Výhody a nevýhody nevládních organizací; Profesionalita a právní omezení; Zásady aktivace; Kdo je klientem (dítě, rodiče, agentura, společnost...)?; Účast na kampaních za práva uživatelů
Četba k okruhu:
Dehm, Hannah Kristin 2020. "On the Contradictions of Activation Policies for Professional Social Work - ‘welcome Visits for New-borns’ in the Framework of Early Childhood Intervention." Social Work & Society 18, no. 1, (online)
Gal, John, and Idit Weiss-Gal, (eds). 2013Social Workers Affecting Social Policy: An International Perspective. 1st ed., Bristol University Press
Pollock, Sarah, and Parkinson, Kate , (Eds). 2020.Social Work and Society: Political and Ideological Perspectives, Bristol: Policy Press.
* OKRUH 5 (M. Bosá)
Etická hlediska v praxi sociální práce na podporu přístupu k sociální spravedlnosti: Koncepty spravedlnosti a rovnosti a globální definice sociální práce; Koncepce "povinnosti" (deontologie); Použití a omezení etických kodexů; Etika jako praxe
Četba k okruhu:
Banks, Sarah., and Nohr, Kirsten. 2012. Practising Social Work Ethics around the World : Cases and Commentaries, London: Routliedge.
IFSW / IASSW 2020 to 2030 Global Agenda for Social Work and Social Development Framework: ‘Co-building inclusive social transformation’, online:
* Výstup:
Student/ka:
Rozumí tomu, že sociální služby jsou vyvíjející se instituce
Uvědomuje si svůj vlastní potenciální přínos k orientaci oblasti služeb na koncepty a zásady sociální práce.
Umí kriticky posoudit pracovní postupy v konkrétních agenturách z hlediska jejich podpory zásad a praxe sociální spravedlnosti.
Umí sestavit intervenční plán pro vybranou situaci v praxi.
Kurz poskytuje studentkám a studentům důkladné porozumění různým historickým, politickým, ekonomickým a kulturním souvislostem, v nichž se sociální práce v moderních společnostech rozvíjela. Na základě zkušeností studentů v sociální a zdravotní oblasti to pomůže studentkám a studentům obou směrů specializace rozpoznat specifičnost sociální práce jako profese a disciplíny, která má na jedné straně jasný vědecký základ, ale na druhé straně potřebuje převádět znalosti a metody do specifických kontextů charakterizovaných interakcí komplexních faktorů.
Vztahuje proto principy a metody sociální práce k různým kontextům dějin a sociální politiky a poskytuje etické pokyny pro praxi orientovanou na sociální spravedlnost.