Obsah a struktura:
* OKRUH 1 (W. Lorenz):
Kvalitativní výzkum - principy, kontexty, přístupy. Užitečnost a zodpovědnost ve výzkumu; etické aspekty (kvalitativního) výzkumu; Kritická věda a výzkumné paradigma (pozitivismus - postpozitivismus - kritická teorie - poststrukturalismus/participativní přístupy); Zapojení klientů/pacientů do výzkumu (míra, forma a podoba zapojení - od respondentů po akční výzkum) / výzkumníkem iniciovaný výzkum vs. uživatelem iniciovaný výzkum; Reflexivita - ústřední nástroj (kvalitativního) výzkumu.
* OKRUH 2 (J. Mertl):
Metody, přístupy a techniky kvalitativního výzkumu (metody: případová studie, entometodologie, oral history; fenomenologická analýza; zakotvená teorie; akční výzkum; techniky: narativní rozhovor, polostrukturovaný rozhovor, focus group, pozorování, analýza obsahu dokumentů)
Četba k okruhu:
ŘIHÁČEK, T., I. ČERMÁK, R. HYTYCH a kol. 2013. Kvalitativní analýza textů: čtyři přístupy. Brno: Masarykova univerzita. ISBN 978-80-210-6382-2
* OKRUH 3: (J. Mertl)
Polostrukturovaný rozhovor - zásady tvorby, nácvik
Četba k okruhu:
MIŠOVIČ, J. 2019. Kvalitativní výzkum se zaměřením na polostrukturovaný rozhovor. Praha: SLON.
* OKRUH 4: (J. Mertl)
Kódování - zásady, podoby, strategie + nácvik
Četba k okruhu:
GLÄSER, Jochen; LAUDEL, Grit (2013): Life With and Without Coding: Two Methods for Early-Stage Data Analysis in Qualitative Research Aiming at Causal Explanations. In: Forum: Qualitative Social Research, 14: 2, nepaginováno. DOI:
MIŠOVIČ, J. 2019. Kvalitativní výzkum se zaměřením na polostrukturovaný rozhovor. Praha: SLON.
* OKRUH 5: (M. Bosá)
Akční výzkum: Participace a akční výzkum v pomáhající praxi: Je akce participací? Kdy je participace akcí? Ontologická a metodologická východiska akčního výzkumu; reflexe a reflexivita v (akčním) výzkumu a v participativním designu výzkumu; výzkumní techniky v akčním výzkumu; cyklický formát akčního výzkumu. Povaha poznání / výsledek a výstup akčního výzkumu.
Četba k okruhu:
Bjelončíková, M., Glumbíková, K. Gojová, A & Gojová, V. 2016. Participativní výzkum v sociální práci, In: Gojová V. (ed.) Participativní přístupy v sociální práci I. díl. Ostrava: Ostravská Univerzita ISBN 978-80-7464-851-9. S. 26-58.
* Výstup:
Student/ka:
Umí formulovat výzkumné téma a designovat k němu kvalitní výzkumný projekt se všemi jeho náležitostmi.
Orientuje se etice výzkumu a dokáže přemýšlet nad výzkumnou činností reflexivně, tedy že do ní vždy vnáší sebe a tím ji nějakým způsobem ovlivňuje.
Dokáže orientovat v základných typech výzkumu a vhodně je aplikovat na zvolené téma.
Formuluje vlastní výzkumný projekt a provede jeho pilotáž (realizuje jeden výzkumný rozhovor nebo 5 dotazníků a zpracuje je).
Kurz je zaměřen více prakticky, kdy si student/ka prohlubuje dovednosti a znalosti, jak prakticky realizovat kvalitativní výzkum ve vlastní oblasti zájmu. Kurz je zaměřen (1) na základní techniky a metody sběru dat
(dotazování/vedení rozhovoru, focus groups, pozorování, analýza dokumentů), jakož i (2) na základní metody a principy analýzy kvalitativních dat. Pozornost je věnovaná zejména analýze dat pomocí základních principů, postupů a technik zakotvené teorie. V průběhu kurzu si studentky a studenti prakticky vyzkouší základní techniky sběru dat
(vedení rozhovoru, pozorování) a základní techniky analýzy dat s tím, že zvládnou zejména techniku otevřeného kódování, dokážou identifikovat podstatné kategorie vyvozené z dat a naleznou mezi nimi existující vztahy. Studenti si osvojí základní dovednosti, jak získat empirickou informaci z kvalitativního materiálu a využít ji v praktickém rozhodování.