Antropologie migrace
Akademický rok 2023/2024
Dr.Petra Ezzeddine
Katedra sociální a kulturní antropologie, místnost 2.09
Konzultace dle domluvy
Mail:petra.ezzeddine@fhs.cuni.cz
Anotace:
Kurz představí zásadní způsoby nahlížení na migraci z pohledu současného bádání v sociální antropologii. V kurzu se zaměříme na epistemiologická, etická a metodologická specifika a limity výzkumu migrace, sociální organizaci migrace a aktérských praktik, vztah moci a migrace a praktik disciplinace migrantů, konstrukci politik migrace, politickou ekonomii čekání a redefinici konceptu hranic. Speciální pozornost budeme věnovat také problematice prekarizace práce migrantů, intersekční perspektivě a globalizaci péče a sociálních práv. Na základě četby a přednášek budeme také diskutovat specifika dynamiky současné pracovní a nucené migrace do EU a České republiky.
Formát: přednáška, projekce filmů, kritické čtení textů, skupinová diskuse 6 kreditů/120 min
Cíle kurzu: porozumět komplexním procesům migrace z pohledu konceptů, teorií a metod současné sociální antropologie; schopnost porozumět migraci ve vztahu k procesu globalizace a lokálních politik; kriticky reflektovat kategorie genderu, třídy, věku a jiných identit v procesu migrace.
Komunikační platforma: MSTeams, kód kurzu: 7c6ze6g
Způsob hodnocení kurzu 1.) Otázky k četbě na každou hodinu, odevzdávání do MS Teams (10%)-3 otázky, které rozvíjejí argumentaci (k zadanému textu) 2.) Prezentace (ústní) vybraného textu na hodině 30 % 3.) Závěrečný test- písemná forma 60%
Hodnotící škála: 100 - 90 % 1 89 - 80% 2 79 - 75 % 74% a méně-neprospěl/a
Obsah a termíny přednášek:
BLOK A: ÚVOD DO KURZU 1. Úvodní hodina: představení koncepce přednášky, seznámení se sylabem a četbou, organizace a evaluace kurzu 3.10. 2. Jak a co zkoumáme migraci v současné antropologii migrace? (nativizmus, metodologický nacionalismus, post-kolonializmus a reflexivní obrat) 10.10.
De Genova N.2016. The 'Native Point of View', In The Athropology of Migration, Anthropological Theory 16(2-3): 227-240
Drangsland, K. A. Klovholt. 2020. Mo’s challenge. Waiting and the question of methodological nationalism,pp.75-95, in Jacobsen, Karlsen and Khosravi (eds), Waiting and the Temporalities of Irregular Migration. London:Routledge. 3. Výuka odpadá z důvody STÁVKY (17.10.). 4. Výuka odpadá z důvodu účasti vyučující na zahraniční konferenci (24.10.)
BLOK A: HRANICE, MOBILITA A MOC 5. Hranice a moc I : konstrukce a vyjednávání hranic, politická ekonomie čekání, migrační průmysl 31.10.
Andersson, R.2014.Time and the Migrant Other: European Border Controls and the Temporal Economics of Illegality, American Anthropologist 116 (4), p.795-809.
Eriksen H. T. 2021. Filling the apparatus The smartphone, time and the refugees pp. 57-72, in Jacobsen, Karlsen and Khosravi (eds), Waiting and the Temporalities of Irregular Migration. London: Routledge. 6. Hranice a moc II : rasa /gender/třída a hranice, performativita a telesnost na hranicích 7.11.
Tyszler, Elsa. 2019. ‘The Performative Effects of the European War on Migrants. Masculinities and Femininities at the Moroccan-Spanish Border.’ Gender a výzkum / Gender and Research 20 (1): 40–66. 7. Hranice a moc III: stát a produkce ilegality, sekuritizační nexus a geografie azylu 14.11.
Picozza, F. 2017. „Dubliners. Unthinking Displacement, Illegality and Refugeeness within Europe´s Geographies of Asylum“, In: ed. De Genova: The Borders of „Europe“, pp.231- 254. Durham: Duke University Press.
BLOK B: MIGRACE A PRÁCE 8. Migrace a práce I: migrace a prekarita práce, temporalita a pracovní síla, migrační aparát 21.11.
Feldman G. 2012. „ Making things simple: Forms of Knowledge and Policy in the are of „Justice,Freedom and Security“, In Migration Apparatus,Decurity,Labor and Policy making in the European Union“, pp.56-78, Standford: Standford University Press. 9. Migrace a práce II. nájemná práce v domácnosti a migrantky: práce, komodifikace péče, globální řetězce péče 28.11.
Ezzeddine Petra. 2023. ´Care bonds in Pandemic Times´, in Lutz H. et al. (eds.) Home Care for Sale (in print). Sage:London.
BLOK C: GENDER, RODINA A PÉČE V PROCESU MIGRACE 10. Gender v procesu migrace I. – transnacionální praxe péče 5.12.
Sinnati G. 2014. Masculinities and Intersectionality in Migration: Transnational Wolof Migrants Negotiating Manhood and Gendered Family Roles, In D.H., Gasper D. Handmaker J. Bergh, S.I. (eds): Migration, Gender and Social Justice Perspectives on Human Insecurity, pp.215-226, Springer: Heidelberg. 11. Gender v procesu migrace II. Rodinná reunifikace a disciplinace intimity „jiných“ 12.12.
Maskens M. 2018.“Screening for Romance and Compatibility in Brussels’s Civil Registrar Office :Practical Norms of Bureaucratic Feminism“. In Groes C. and Fernandez N. (dir), Intimate Mobilities : Sexual Economies, Marriage and Migration in a Disparate World, New York and Oxford, Berghahn, pp. 74-97. 12. Relokace-migrace seniorů. 19.12.
-bez četby (Vánoční dírek pro Vás:))) 13. Shrnutí kurzu 5.1.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Změny v sylabu jsou vyhrazeny, vyučující bude o nich předem studenty/ky informovat.
Povinný kurz pro program Antropologická studia:bohužel není otevřen pro studenty/ky jiných kateder ani bakalářského studia!!! Předmět představí klíčové způsoby nahlížení na migraci z pohledu současného bádání v sociální antropologii. V předmětu se zaměříme na epistemiologická, etická a metodologická specifika a limity výzkumu migrace. Budeme analyzovat vztah moci a migrace, disciplinaci migrantů, konstrukci politik migrace a politickou ekonomii čekání. Speciální pozornost budeme věnovat také problematice prekarizace práce migrantů a globalizaci péče. Studenti budou vedeni k tomu, aby kriticky reflektovali kategorie intersekce třídy, věku, genderu a jiných identit v procesu migrace. Na základě četby a přednášek budeme také diskutovat specifika dynamiky současné pracovní a nucené migrace do EU a České Republiky Témata:
1. Úvod do studia migrace v sociální antropologii.
2. Antropologie migrace: historie subdisciplíny.
3. Metodologie bádání v antropologii migrace: multi-sited etnografie, ne-lokální etnografie, globální etnografie, „militantní“ výzkum a etnografie hranic.
4. Globalizace a migrace: globální konflikty a lokální interakce, transnacionalismus
5. Moc a migrace I: disciplinace, produkce (i)legality, praktiky dohledu a kontroly a technologie moci/biopolitika.
6. Moc a migrace II. politická ekonomie čekání a migrační průmysl
7. Migrační politiky: začleňování/marginalizace, pasivita/agentnost, zneuznání, sociální občanství
8. Migrace a práce I: migrace a segmentace trhu práce, dopady cirkulární pracovní migrace
9. Migrace a práce II: nájemná práce v domácnosti a migrace, ekonomizace péče, globální řetězce péče
10. Gender v procesu migrace: emancipace a migrace, genderové stereotypy/specifika, intersekční perspektiva v migračních studiích
11. Rodina v procesu migrace: transnacionální formy rodičovství a péče, transformace genderových rolí v procesu migrace
12. Stárnutí a migrace: stárnutí v migraci, migrace seniorů, „nedobrovolná“ migrace seniorů za péčí
13. Migrace a rozvoj: vliv remitencí, transnacionálních praktik a programů řízených návratů migrantů na země původu Zakončení kurzu proběhne dle podmínek stanovených v sylabu (jakékoli změny budou avizovány v dostatečném předstihu).