* Základní osnova kurzu:
1. Úvod do kurzu. Od hodnocení životního prostředí k environmentální udržitelnosti. Od dat k souhrnným indikátorům (připomenutí metrologie - měrné systémy, jednotky SI a mimo SI); kvantitativní a kvalitativní proměnné.
2. Údaje o životním prostředí. (Kvantitativní) data o životním prostředí: pozorování, měření, výpočet, modelování, statistické zjišťování, dálkový průzkum.
3. Informace pro životní prostředí a udržitelný rozvoj. Informační pyramida, společenský rozhodovací cyklus. Agregované indikátory, indexy. Formální rámce (PSR, DPSIR).
4. Přístupy a metody hodnocení indikátorů. Cíle, benchmarking, analýza trendu.
5. Indikátory environmentální udržitelnosti. Index environmentální udržitelnosti ESI, Ekologická stopa, Index živoucí planety LPI.
6. Indikátory sociální udržitelnosti. Index lidského rozvoje - HDI, Index vnímání korupce, Index svobody.
7. Indikátory ekonomické udržitelnosti. Index udržitelného blahobytu - ISEW, Genuine Savings.
8. Indik átory udržitelného rozvoje. Sustainability index, Wellbeing index, Happiness Index.
9. Hodnocení udržitelnosti ČR. Situační zpráva.
10. Indikátory pro města. Přístupy, příklady - City Development Index, Common European Indicators, Sustainable Seattle.
11. Indikátory a jejich využití v činnosti mezinárodních organizací. European Environment Agency- EEA, UNDP, OECD, UNCSD, WB.
12. Možnosti prezentace indikátorů. GapMinder, WorldMap, Sustainability Dashboard. Závěrečné hodnocení kurzu, diskuze. * Povinná literatura: MOLDAN, Bedřich. Indikátory trvale udržitelného rozvoje. Ostrava: Vysoká škola báňská,
1996. 87 s. ISBN 80-7078-380. ZELENÝ KRUH [online]. Indikátory blahobytu: všechno, co jste chtěli vědět o štěstí (ale báli jste se zeptat) [online]. Edice APEL, c2010, poslední revize
21.
4. 2014 [cit. 2014-03-14]. Dostupné z: <www.zelenykruh.cz/dokumenty/indikatory-blahobytu-2010.pdf>. Jedna zahraniční publikace (včetně článku v odborném periodiku) s relevantním tématem podle specializace studenta. Ecological Indicators. ISSN 1470-160X. International Journal of Ecological Economics. ISSN 0973-1385 [Print]; 0973-7537 [Online]. * Doporučená literatura: MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ ČR: Zpráva o životním prostředí v České republice, každoročně.MŽP a RVUR: Situační zpráva ke Strategickému rámci udržitelného rozvoje ČR. Bianuálně, od r. 2004 OECD a MŽP: Politika, stav a vývoj životního prostředí ČR (Environmental performance review,
2005) MOLDAN, Bedřich. Ekologická dimenze udržitelného rozvoje. Praha: Karolinum,
2001. 102 s. ISBN 80-246-0246-6. European Environment Agency: Environmental signals. Pravidelně od r.
2002.
Předmět uvádí studenty do mezioborové problematiky metod popisu a hodnocení environmentální udržitelnosti.
Představuje teoretická východiska a na příkladech používaných indikátorů ukazuje postupy při konstrukci a interpretaci indikátorů. Předmět nevyžaduje specifické vědomosti – výhodou je znalost strategie udržitelného rozvoje a jeho hodnocení.