Občanská společnost se svými iniciativami, občanskou participací na veřejném dění, právem protestovat, je vnímána jako nezbytná podmínka liberální demokracie. Regionální rozdíly v aktivitách, možných konfliktech s lokální, regionální nebo celostátní správou či komerčními aktéry mohou značit nebezpečné selhán í demokratických institucí.
To může mít i negativní dopady na regionální a společenský rozvoj. Příspěvek je proto stručným pokusem o nalezení nejlepšího geografického přístupu k výzkumu občanských iniciativ, o kritickou analýzu relevantních prací - teoretických, metodologických a empirických, geografických tak i negeografických, tj. nalezení možných spojení se sociologií, politologií i geografií sociálního kapitálu, sociálních sítí atd.
Nakonec jsou diskutovány možnosti a první zjištění geografického výzkumu občanských iniciativ a nevládních organizací na modelovém případu českého Libereckého kraje a jeho konfliktech zájmů převážně v oblasti ochrany životního prostředí a veřejné politiky.