Článek se zabývá studiem rodiny jako subjektivně konstruované soci ální kategorie. Autorky si kladou za cíl popsat, jakým způsobem lidé vymezují, kdo je členem jejich rodiny v rámci širší příbuzenské sítě.
Metoda zodpovězení otázky je kvalitativní, analyzovány byly výpovědi respondentů v pěti skupinových diskusích. Na základě výpovědí autorky vytvořily typologii rodinných vrstev podle toho, jak samozřejmé a jak snadno zrušitelné jsou určité rodinné vazby.
Zároveň byly popsány hlavní faktory, které vedle příbuzenské blízkosti ovlivňují, koho člověk zařadí mezi rodinné členy, nebo "jen" mezi příbuzné. V závěru autorky shrnují, že respondenti projevovali znalost obecného rodinného vzorce, vůči kterému vymezovali podobu své rodiny.
To dokládá, že rodina i v dnešní individualizované společnosti a nestabilní době neztrácí svůj tvar, ale spíše umožňuje jeho variabilitu na základě racionalizované volby. V závěru je diskutován význam jednotlivých zjištění pro další výzkum v oblasti sociologie rodiny.