Jednou z nejzávažnějších komplikací resekcí pankreatu je pankreatická píštěl. Jedním z hlavních rizikových faktorů vzniku píšt ěle u levostranné pankreatektomie je technika ošetření pahýlu pankreatu.
Cílem experimentální části práce bylo ověřit novou metodu ošetření pahýlu pankreatu po laparoskopické levostranné resekci v experimentu na velkém laboratorním zvířeti. Dále na základě zkušeností s experimentální prací zavést laparoskopickou techniku resekce pankreatu do klinické praxe na Chirurgické klinice v Hradci Králové.
V experimentální části byl pooperační průběh všech zvířat bez komplikací. Při makroskopickém a mikroskopickém hodnocení hojení pahýlu pankreatu jsme nalezli pouze drobné alterace od normálního procesu hojení.
V experimentální části práce jsme prokázali,že nová technika přerušení pankreatu pomocí nástroje Ligasure a aplikace tkáňového lepidla Pleuraseal na pahýl pankreatu je technicky proveditelná a bezpečná metoda,která je srovnatelná se standardním přerušením pankreatu pomocí stapleru.