Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv hormonální antikoncepce na ženské sexuální chování a partnerský výběr: evoluční perspektiva

Publikace na Fakulta tělesné výchovy a sportu, 1. lékařská fakulta |
2012

Abstrakt

Evoluční psychologové poukazují na to, že hladiny syntetických hormonálních preparátů obsažených v HA mohou vyvolávat chování a spouštět kognitivní mechanismy, které se v ženské reprodukční psychologii jevily jako adaptivní v průběhu evoluční historie lidstva. Při své argumentaci se opírají zejména o skutečnost, že fluktuace endogenních hladin progesteronu a estrogenu v průběhu přirozeného menstruačního cyklu prokazatelně ovlivňují ženské sexuální chování a partnerské preference.

Vliv užívání HA spočívá zejména v tom, že potlačuje adaptivní preference a chování, které se objevují ve fertilní fázi menstruačního cyklu, a reakce a chování uživatelek odpovídá spíše preferencím a chování žen v luteální fázi menstruačního cyklu či v prvních měsících těhotenství. Zejména pokles v hodnocení atraktivity mužů geneticky kvalitních a kompatibilních pod vlivem užívání HA, který byl potvrzen v řadě evolučně-psychologických studií, rozproudil debatu o společensky závažných důsledcích masově rozšířeného užívání HA v euroamerické populaci, jako je např. zvýšení rozvodovosti, snížení reprodukčního potenciálu partnerských dvojic či snížení genetické kvality populace.

Příspěvek shrnuje výsledky studií provedených v posledních letech v rámci výzkumu pracoviště Etologie člověka na FHS UK, které se věnují testování vlivu HA na stabilitu partnerských dvojic a ženské mimopárové sexuální aktivity.