Latentní toxoplasmóza je celoživotní parazitární onemocnění, které podle některých nálezů vykazuje souvislost se schizofrenií. Doposud však nebyly popsané odlišující charakteristicky schizofrenních pacientů nakažených prvokem Toxoplasma gondii.
V naší práci jsme se pokusili nalézt odlišnosti v symptomovém profilu, kognitivním výkonu a odpovědích na léčbu u schizofrenních pacientů: 194 Toxoplasma-negativních a 57 (22.7%) Toxoplasma-pozitivních, kteří se léčili v letech 2000 a 2010 v Psychiatrickém centru Praha. Naše výsledky ukázaly, že nakažení pacienti se lišili od nenakažených v závažnosti příznaků (p=0.032) na škále PANSS (Positive and Negative Symptom Scale).
Infikovaní pacienti vykazovali vyšší skóry v pozitivní podškále PANSS, avšak nikoliv v negativní podškále nebo podškále všeobecných příznaků. Délka pobytu poslední hospitalizace (indexové) infikovaných pacientů na oddělení byla v průměru o 33 dní delší oproti neinfikovaným (p=0.003).
Infikovaní muži také vykazovali vyšší skóry v celkovém PANSS skóru, dále v kompozitních skórech: negativním, distorze reality, dezorganizace a kognitivních. Vyšší PANSS skóry pozitivní, negativní a dezorganizované psychopatologie byly spojené s nižšími titry anti-Toxoplazmových protilátek, což naznačuje, že psychopatologie se stává závažnější s délkou trvání infekce.
Schizofrenie v našem výzkumném vzorku začala přibližně o rok dříve u infikovaných můžu a přibližně o 3 roky později u infikovaných žen. Tyto rozdíly nebyly zachyceny u neinfikovaných schizofrenních pacientů.
Naši studii jsme uzavřeli tak, že latentní toxoplazmóza u schizofrenie může vést k závažnější pozitivní psychopatologii a pravděpodobně méně příznivému průběhu schizofrenního onemocnění. V práci diskutujeme možnosti ovlivnění a zejména preventivní opatření vůči toxoplazmové nákaze.