Mesenchymální kmenové buňky (MSC) se staly předmětem zájmu mnoha medicínských oborů. Naše studie se zaměřila na sledování imunomodulačních vlastností MSC.
Testovali jsme vliv přítomnosti těchto buněk na nespecifickou aktivaci lymfocytů phytohemagglutininem (PHA) v rámci lymfocytárního transformačního testu. Přidání MSC do kultivačního testu výrazně snižovalo míru aktivace lymfocytů, která byla měřena pomocí analýzy buněčného cyklu průtokovou cytometrií.
Počet aktivovaných buněk v G2/M fázi se snížil o cca 17 % (medián, p{0,01). Při kultivaci nestimulovaných lymfocytů byla zjištěna nevýznamná proliferace vyvolaná samotnými MSC - 0,8 % nárůst proliferujících lymfocytů (ns).
Při sledování změn probíhajících v kultivovaných vzorcích jsme pozorovali vyšší viabilitu u kultur s přídavkem MSC. Obsah fragmentované DNA byl v těchto vzorcích o 2,3 % (p=0,029) nižší v porovnání se vzorky bez kokultivace s MSC.
Výsledky potvrzují nízkou imunogenicitu MSC, jejich schopnost snižovat aktivaci lymfocytů a podporovat navozování imunotolerance. MSC se mohou stát východiskem nových léčebných přístupů některých imunitně podmíněných patologických stavů (autoimunitní onemocnění, GVHD atd.).