Problematika daně z příjmů je tématem, které je aktuáln í bez ohledu na konkrétní politické uspořádání země, neboť je to ksutečnost výrazně ovlivňující politické, ekonomické a sociální poměry, a to z mnoha různých aspektů. Zatížení fyzických, jakož i právnických osob daní z příjmů je jedním ze stěžejních prvků, které nejvíce dopadají na obyvatele a ovlivňují jejich ekonomické chování.
Daň z příjmů je v daňových soustavách jednou z nejvýznamějších daní, jelikož je jí zatěžován důchod fyzických i právnických osob, daňových poplatníků. Posun v oblasti sbližkování práívních předpisů evropských států je v oblasti našeho právníh ořádu nejvíce patrný od roku 2004, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie.
Harmonizace v oblasti daní epřímých proběhla velmi hladce, oč je situace těžší v oblasti daní přímých, v níž panuje velká neochota členských států k harmonizaci v této oblasti,kterou členské státy pokladájí za nevítanou ingerenci do svých svrchovaných práv. Přesto má myšlenka harmonizace své místo i v současné ekonomicky složité době.
Nalezení cesty k harmonizaci zohledňující rozdíly mezi členskými státy by mohlo být jedním z faktorů, který by mohl napomoci při řešení stávajících hospodářských problémů Evropské unie.