V Ostravě, třetím největším městě ČR, existuje hned několik sociálně vyloučených lokalit obývaných (nejen) Romy. Vzhledem ke skutečnosti, že v ČR neexistuje státem poskytované sociální bydlení, které dodnes není ani nijak přesněji definováno, vzniklo v regionu partnerství samospráv, neziskových organizací, soukromých vlastníků a samotných obyvatel těchto lokalit, které se snaží problematiku vyloučení řešit "svým" způsobem.
V současné době existují jen v rámci Ostravy tři takové projekty, dalších pět pak v rámci celého moravskoslezského regionu. Cílem všech těchto projektů je integrace, především v oblasti bydlení.
Klíčovým prvkem je ve všech případech aktivní zapojení samotných obyvatel vyloučených lokalit a jejich podílení se na probíhajících změnách, které má posílit i jejich pocit odpovědnosti (nejen za prostředí, v němž žijí, ale především za vlastní životní situaci jako takovou). Většina projektů již trvá déle než dva roky a stala se modelem pro řešení obdobné situace např. v Berlíně (ve spolupráci s pařížskou univerzitou Sorbona).
Projekty - příklady dobré praxe jsou rovněž oceňovány Agenturou pro sociální začleňování v ČR. Cílem příspěvku je představit metodologii a časové schéma, ale i dílčí kroky, popř. financování a rizika těchto projektů a reálně posoudit jejich dopady, další trvání a rozvoj.