Elektrokonvulzivní terapie je bezpečná a vysoce účinná léčebná metoda, která využívá elektrickým proudem uměle vyvolané epileptiformní paroxysmy k léčbě hlavních duševních poruch. Jejímu širokému použití však brání ovlivnění kognitivních funkcí. Účinnost léčebného postupu i výskyt nežádoucích účinků jsou ovlivněny umístěním elektrod a intenzitou vztaženou k hodnotě záchvatového prahu.
V poslední době se používá také nová forma aplikace, tzv. ultrakrátká stimulace. Cílem tohoto článku je přehledným způsobem uvést poznatky o účinnosti ultrakrátké stimulace publikované za posledních 10 let.
V databázích PubMed, Scopus a Scirus byly vyhledány články publikované od roku 2001, které se zabývají účinností elektrokonvulzivní terapie s ultrakrátkými pulzy u depresivních dospělých osob. Výsledky ukázaly, že ultrakrátká pravostranná elektrokonvulzivní terapie v kombinaci s vysokým dávkováním je účinnou metodou léčby depresivní epizody a prevence jejích relapsů.
Nástup klinického zlepšení se však zdá být pomalejší než u standardní elektrokonvulzivní terapie. Ultrakrátká stimulace je účinnější ve vyvolání generalizovaných paroxysmů.