Studie se zabývá kineziologickým rozborem a vytvořením rámcové koordinační mapy vybraných svalových skupin zapojujících se během tance - valčíku u tanečního páru. Tanec je velmi koordinačně náročná sportovní aktivita, kterou na různých výkonnostních úrovních a v různých stylech provozuje velká část populace.
Na sportovní úrovni je kladen důraz mimo jiné také na držení těla, kde můžeme zejména u partnerky vidět specifické taneční držení - tzv. hrudní odklon. Cílem studie bylo sledovat míru zapojení vybraných svalových skupin v časovém sledu a rozdílnost zapojení vybraných svalových skupin u partnera a partnerky.
A také určit, zda je zapojení svalů při valčíku prospěšné či spíše zatěžující pro pohybový aparát. V případové studii byl sledován profesionální taneční pár metodou povrchové elektromyografie v kombinaci s plošnou kinematografickou analýzou pomocí synchronizovaného videozáznamu.
Zpracování výsledků bylo provedeno pomocí programů Microsoft Excel, Matlab a Dartfish. Výsledky prokazují nedostatečnou koordinaci ventrální a dorsální muskulatury u partnera i partnerky v tanečním páru, pořadí aktivace se u partnerů liší v závislosti na fázi tanečního kroku.
Na základě našich výsledků by bylo vhodné zařadit do tréninkového plánu tanečníků vhodně zvolená kompenzační cvičení a speciální cvičení pro aktivaci hlubokého stabilizačního systému. Výsledky nelze zobecnit na širší populaci.
Obecně lze však říci, že pro širokou veřejnost je tanec velmi vhodnou pohybovou aktivitou, protože rozvíjí koordinaci, rovnováhu, kapacitu kardiovaskulárního systému, zapojuje velké množství svalových skupin a díky upravenému tanečn ímu držení není organismus nadměrně zatěžován.