Ve skleníkových podmínkách byl sledován vliv vodního deficitu na rychlost výměny plynů a akumulaci energie do jednotlivých orgánů juvenilních rostlin kukuřice. Jako pokusný materiál byl vybrán širší genotypový soubor kukuřice (5 inbredních rodičovských linií - 2013, 2023, 2086, CE704, CE810 - a jejich reciprocí kříženci F1 generace) organizovaného jako dialelní křížení.
Ze získaných výsledků je patrný průkazný pokles hodnot sledovaných fyziologických charakteristik u stresovaných rostlin v porovnání s rostlinami zavlažovanými. Dále byl zjištěn vliv genotypu jako reakce na vodní deficit a byly detekovány genotypy citlivě reagující na nedostatek vody v půdě a naopak také rostliny, které se jeví jako odolnější k vodnímu deficitu.
Na základě získaných výsledků je možné konstatovat, že metody stanovující rychlost výměny plynů a spalné kalorimetrie je možné využít jako detekční metody pro stanovení odolnosti rostlin vůči stresorům a je možné je využít také při šlechtění rostlin na odolnost vůči stresorům.