Příspěvek si klade za cíl přiblížit baskické improvizační umění verše - bertsolaritza - jako specifický společensko-kulturní fenomén a možný terén pro výzkum baskické jazykové či kulturní revitalizace a nacionalismu. Součástí příspěvku bude vymezení bertsolaritza jako básnického umění improvizace v baskickém jazyce na zadané téma, obvykle koncipovaného jako veřejná soutěž, nastínění jeho vývoje v posledních desetiletích od "skrytého hlasu lidu" během pozdního frankismu až po současnost v podobě úsp ěšných šampionátů přenášených televizí a "visících" na internetu.
Toto orální umění je autorem chápáno zároveň jako kulturní i politická záležitost. V rámci představení projektu dizertační práce autora na výše uvedené téma bude diskutována otázka sběru dat k výše uvedenému tématu a možnosti jejich teoretické analýzi.
Příspěvek je výsledkem předběžného terénního výzkumu, realizovaného v červenci a srpnu 2011 především v oblasti Gipuzkoa (Euskadi - País Vasco / Španělsko), a studia vybrané literatury.