Článek navazuje na studii teplotních poměrů o Velikonocích v Česku z roku 2009. Analyzuje velikonoční sumy sráţek a výšky nov ého sněhu, maximální výšku nového sněhu a celkové sněhové pokrývky v období 1961-2010 v Česku.
Je posouzen vliv časové variability Velikonoc a variability atmosférické cirkulace na chování studovaných srížkových charakteristik. Pětidenní sumy sráţek prakticky nezávisí na kalendářním posunu sledovaného úseku roku (determinace 0,1 %), zatímco celková sněhová pokrývka klesá s velmi vysokou determinací 98 %.
Množství nového sněhu klesá s determinací kolem 55 %. Při hodnocení míry neobvyklosti srážkových poměrů o Velikonocích je třeba rozlišovat, zda jde o odchylku od dlouhodobého průměru v daném kalendářním intervalu, nebo jen o srovnávání Velikonoc mezi sebou.
Ve druhém případě je však skryt výrazný vliv posunu Velikonoc v kalendáři, zejména u sněhových charakteristik. Tento skrytý vliv činí u maxima výšky celkové sněhové pokrývky 12,0 %, u množství srážek a nového sněhu jen kolem 2 %.
Pro srovnání, v případě teploty vzduchu tento vliv činí 18,3 % [6]. Jsou uvedena i absolutní maxima denních úhrnů srážek, nového sněhu a celkové sněhové pokrývky na vybraných stanicích ČR za celé období měření těchto stanic.