Vulvovaginální kandidóza je nejčastějším onemocněním pochvy, které postihuje během života většinu žen. U převážné části z nich probíhá jako akutní zánětlivá příhoda, která je snadno diagnostikovatelná i léčitelná.
Naproti tomu u části vnímavé populace se projevuje jako opakující se ataky, kde eskalují obtíže a objektivní gynekologický nález je většinou velmi chudý nebo zcela normální. Obyčejně se u těchto pacientek nedaří tak é odhalit příčinu nebo vyvolávající moment.
Vzhledem k těmto okolnostem je v řadě případů obtížné asociovat obtíže s kvasinkou a naopak nález kvasinky nutně nemusí potvrzovat houbovou etiologii. Z tohoto důvodu je lépe pohlížet na toto onemocnění jako syndrom a chronické problémy označovat jako vulvovaginální dyskomfort.
To je předpokladem nepředpojatého diagnostického přístupu a zvyšuje pravděpodobnost nalezení skutečných příčin problému, a tedy i jeho léčení či vyléčení. Článek poukazuje na kontroverzní a problematické aspekty diagnózy a léčby vulvovaginální kandidózy se zaměřením na laboratorní diagnostiku, terminologii, epidemiologii a ekologii kvasinek ve vztahu k poševní mikrobiotě a v neposlední řadě na alternativní terapeutické přístupy.