Uplatnění mladých lidí na trhu práce se stále více dostáv á do popředí zájmu politiků, ekonomů a širší odborné veřejnosti ve všech evropských zemích. Známá skutečnost, že úroveň vzdělání je rozhodující pro uplatnění na trhu práce, se potvrzuje i u mladé generace nastupující na pracovní trh.
V současné době se již standardem stalo získání středního vzdělání s maturitou, roste podíl mladých osob s vysokoškolským vzděláním. Analýza dat z výběrového šetření pracovních sil z let 2006-2010 umožňuje zmapovat aktuální situaci mladých lidí krátce po ukončení vzdělání při hledání uplatnění na trhu práce v Česku.
Sledována je úroveň nezaměstnanosti osob ve věku 15-34 let bezprostředně po ukončení školy a následně po roce, který uplynul od ukončení vzdělání, ve srovnání s úrovní nezaměstnanosti osob ve věku 15-34 let a celkovou mírou nezaměstnanosti. Prokázalo se, že se zvyšováním dosažené úrovně vzdělání je nižší nezaměstnanost či zkrácení doby potřebné k nalezení prvního zaměstnání u mladých lidí bezprostředně po ukončení vzdělání ještě významnější než v celé populaci.
V příspěvku je též porovnána situace v zaměstnanosti nastupující generace v Česku a dalších zemích Evropské unie. Nejkratší dobu stráví hledáním zaměstnání vesměs absolventi vysokých škol; zejména to bylo patrné v zemích bývalého východního bloku, včetně České republiky.