Kniha představuje netradiční pohled na geologickou a zejména paleobiologickou etapu vývoje České republiky od nejmladších geologick ých útvarů do doby vzniku nejstarších hornin na našem území. Zároveň přináší moderní poznatky z geovědních oborů.
Všechna popsaná období jsou zasazena do celosvětového kontextu, ukazují rozmanitost bioty i důležité události, které měly zásadní vliv na běh geologických dějin (výrazné změny klimatu, rozložení kontinentů, významné horotvorné události, sopečná aktivita a vliv těchto faktorů na evoluci života). Text vychází z nejnovějších geologických poznatků a paleontologických objevů, mnoho z nich publikovali autoři knížky v mezinárodních prestižních vědeckých časopisech.
Publikaci doprovází množství paleogeografických map, stratigrafických tabulek, fotografií fosílií, lokalit a také nejnovější paleontologické rekonstrukce, z nichž většina je publikována vůbec poprvé. Výsledky vycházejí z mnohaletých výzkumů autorů, zejména v oblastech tafonomie, paleoekologie, funkční morfologie, CLAMP analýz, sedimentárního výzkumu, či geochemických metod výzkumu.
Součástí kapitol jsou i nové charakteristiky známých i méně známých paleontologických lokalit. U každé lokality jsou uvedeny souřadnice, současný stav a stupeň přístupnosti.
Krátce jsou popsány geologické poměry, typ a geneze sedimentu, stáří a místní zajímavosti. Samostatný odstavec je věnován charakteristice fosilií dané lokality a jejich významu.
Kapitoly doplňují aktuální fotografie nalezišť. Poprvé byla pro tento typ publikací použita i netradiční grafická úprava.
Barevná schémata jednotlivých kapitol (vč. pozadí fosílií) přesně odpovídají barvám jednotlivých geologických útvarů tak, jak jsou používány v geologických mapách. Knížka je zároveň doplňkovým studijním materiálem pro geologické obory (např. paleontologii, či historickou a stratigrafickou geologii).