Studie se věnuje postavení íránských a saúdských žen. V úvodu nastiňuji současný stav obou států a společností, kter é procházejí rychlou modernizací, jež dle "tradicionalistů" ohrožuje kulturní původnost.
Za ochránkyně původní kultury jsou obecně považovány ženy, a proto se na ně soustředí pozornost konzervativních sil. Jak popisuji v oddílu o islámu a následující části, většina pravidel považovaných za islámská vůbec nemá svůj původ v náboženství, ale byla k němu postupně přivtělena.
V dalších dvou částech ukazuji, jak v obou zemích rapidně vzrůstá počet nejen gramotných, ale také vysoce vzdělaných a kvalifikovaných žen, které díky svému vzdělání a s ním souvisící sebedůvěře projevují rozličnými způsoby nesouhlas s diskriminací ukotvenou v právních systémech obou států. Aktivistky v obou zemích usilují o reinterpretaci omezujících pravidel.
V sedmém oddílu porovnávám vývoj íránského a saúdského ženského hnutí a v osmém pak uvádím výsledky průzkumů veřejného mínění, které do značné míry potvrzují mou domněnku o podobném směřování obou společností.