Kolektivní monografie se zabývá jednak místem základních či lidských práv v českém, mezinárodním a evropském právu, jednak vztahy mezi jednotlivými judiciálními mechanismy na vnitrostátní, mezinárodní a evropské úrovni. Monografie je rozdělena do třech základních oddílů, dále poměrně složitě členěných.
Tímto způsobem je možné nejlépe představit jak právně-teoretická východiska lidských práv, jednotu a diferenciaci lidských práv (včetně sociálních práv), princip rovnosti, zákaz diskriminace a ochranu menšin, ochranu z ákladních práv v rámci veřejné správy a soudnictví. Další části zahrnují jak obecnější otázky internacionalizace lidských práv, regionální mechanismus Rady Evropy a jeho reformu, speciální právní úpravy a jejich impulzy pro ochranu lidských práv, jakož i otázky spojené s výše naznačenou interakcí dvou systémů ochrany lidských práv v Evropě.
Tato kolektivní monografie byla napsána v rámci plnění úkolů výzkumného záměru PF UK č. MSM0021620804 "Kvantitativní a kvalitativní proměny právního řádu na počátku 3. tisíciletí - kořeny, východiska a perspektivy".