Příspěvek je recenzí na knihu 'Above the Death Pits, Beneath the Flag: Youth voyages to Poland and the Performance of Israeli National Identity' izraelského sociálního antropologa Jackieho Feldmana. Feldman popisuje pomocí antropologických metod, jako je zúčastněné pozorování, skupinová diskuse, textová analýza, cesty organizované izraelským ministerstvem školství pro žáky izraelských středních škol do Polska, na místa, kde se odehrála tragedie šoa.
Turistický zážitek cesty je prostředkem přenosu národní kolektivní paměti, který promění polskou krajinu v aktuální dějiště a svědka katastrofy, která postihla židovskou diasporu. Feldman přirovnává cestu k Turnerově pouti, během níž studenti projdou přechodovým rituálem.
Pečlivě připravený itinerář cesty, výpovědi přeživších, budovy bývalých koncentračních táborů, komemorativní rituály, slouží jako aktéři a kulisy performance, která přehrává vítězný příběh národního narativu "from ashes to redemption", kdy z katastrofy šoa povstal židovský národ v nově založeném státu Izrael. Studenti tak prožijí to, co jejich předci a jsou zahrnuti mezi aktéry příběhu.
Stanou se obětmi, přeživšími a nakonec svědky toho, co přeživší zažili. Až jako svědci válečných hrůz se mohou stát dospělými, odpovědnými občany státu Izrael, převezmout zodpovědnost z toho plynoucí a předat poselství následujícím generacím.
Kniha se neomezuje pouze na analýzu mechanismů utváření národní paměti, ale zasazuje je do kontextu moderního globalizovaného a fragmentovaného světa, který hranicemi státu pevně vymezené národní identity podrývá. Je to ale paradoxně právě globalizace, která umožní obnovovat izraelskou národní identitu pomocí delokalizace na místa jiného národního státu, kde se tragedie šoa odehrála.