Předmětem této studie je rekonstrukce geografického horizontu olomouckých a plzeňských testátorů z let 1350-1469 založená na analýze topografických dat uvedených v jejich závětích. Tento horizont je dále srovnáván s geografickým horizontem obyvatel Znojma - zástupce měst střední velikosti, a nevelkého provinčního Stříbra.
Prvním cílem je ověřit míru platnosti teorie, že existuje přímá úměra mezi přímým geografickým horizontem pozdně středověkých měšťanů a hospodářským a politickým významem města. Druhým cílem je poukázat na užitečnost testamentů jako pramene pro zjišťování ekonomických, sociálních a příbuzenských vazeb měšťanů.
Rozbor testamentů jednoznačně dosvědčil skutečnost, že geografický horizont olomouckých a plzeňských testátorů byl širší ve srovnání s obyvateli Stříbra i Znojma a zahrnoval větší počet poměrně velkých a hospodářsky významných sídel. Výzkum dále potvrdil, že testamenty představují přínosný pramen k odhalování geografického horizontu pozdně středověkých měšťanů a poskytují obraz srovnatelný s geografickými horizonty rekonstruovanými na základě odlišných typů pramenů.