Poraněn í předního zkříženého vazu (dále LCA) patří mezi nejčastější úrazy kolenního kloubu, která vznikají buď jako monotrauma, ale také i při závažnějších úrazech pohybového aparátu. Doposud byla vyvinuta řada technik nahrazujících LCA.
Konvenčně prováděné rekonstrukce LCA transtibiální technikou cílení vedou často k neanatomické pozici femorálního kanálu, tím dochází k nesprávné obnově původní biomechaniky kolene a následnému selhání štěpu až u 31 % operovaných. Ve snaze dosáhnout lepších dlouhodobých výsledků je v posledních letech preferována filozofie anatomické rekonstrukce LCA.
Její principy vycházejí z dokonalé znalosti anatomie a biomechaniky kolenního kloubu a zejména vlastního LCA. Přední zkřížený vaz je tvořen dvěma porcemi, anteromediální (dále AM) a posterolaterální (dále PL).
Každá z jednotlivých částí vazu přispívá odlišně ke stabilizaci kolene. AM část vazu brání nadměrnému ventrálnímu posunu tibie vůči femuru, zatímco PL porce zodpovídá za stabilitu rotační.
Při anatomické rekonstrukci LCA lze využít single nebo double bundle techniku. Cílem anatomické rekonstrukce LCA double bundle technikou (dále DB ACLR) je obnova nejen stability ventrální, ale i rotační.
Toho může být dosaženo pouze náhradou obou porcí vazu, jsou-li jednotlivé kanály lokalizovány přesně do středů původních úponů obou svazků LCA a jejich správnou tonizací. Tato technika v porovnání s technikou single bundle (dále SB) vede k lepší obnově stability a funkce kolene a měla by umožňovat dosažení lepších dlouhodobých výsledků.
Cílem této práce je informovat o operačním postupu DB ACLR a na základě peroperačních nálezů zhodnotit možnosti anatomického cílení obou femorálních kanálů při užití transtibiální nebo anteromediální techniky.