Relaxační techniky jsou v psychologii sportu tradičně užívány s cílem regulace aktuálního psychického stavu p řed závodem či soutěží. Neméně účelné je jejich využití jako prostředku regeneračního.
Konečné benefity jejich aplikace jsou však daleko širší, přispívají k celkovému sebepoznání, širšímu rozvoji autoregulačních schopností a prevenci psychosomatických obtíží. Většina z relaxačních technik má původ v psychoterapii, existují i postupy vytvořené cíleně pro sportovce (u nás nejznámější RAM manželů Machačových).
Jejich využití ve sportu má svá specifika daná jak situací, ve které se sportovec nachází, včetně technických podmínek, tak osobnostními dispozicemi, obzvláště v oblasti tělesného sebepojetí (tělo jako prostředek výkonu a seberealizace), a charakterem dané sportovní disciplíny. Příspěvek přináší přehled nejužívanějších relaxačních technik v současné psychologii sportu s popisem mechanismu jejich účinku, popisu jejich benefitů, možných kontraindikací a zásad jejich aplikace v praxi.