Charles Explorer logo
🇨🇿

Nová forma sublingvální alergenové imunoterapie - tablety s obsahem alergenů

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2012

Abstrakt

Specifická alergenová imunoterapie je dosud jediná kauzální terapie zasahující do vývoje specifické imunologické přecitlivělosti. Svým postupným účinkem je schopna tlumit proces alergizace pacienta s navozením tolerance vůči příčinnému "přírodnímu" alergenu.

Rok 2011 byl v oboru alergologie a klinické imunologie významný, neboť uplynulo 100 let od doby, kdy v časopise Lancet byl publikován klíčový článek s názvem Prophylactic Inoculation against Hay Fever autora Leonarda Noona. Dnes je specifická alergenová imunoterapie součástí standardizovaných doporučených postupů.

S vazbou na aeroalergeny je specifická alergenová imunoterapie v současné době indikována především při projevech alergické rinokonjunktivitidy, intermitentního a lehkého perzistujícího průduškového astmatu. V posledních letech se dostává do popředí z hlediska dostupnosti i bezpečnosti neinjekční forma alergenové imunoterapie - sublingvální aplikace.

Světová alergologická organizace publikovala v roce 2009 významný dokument o sublingvální alergenové imunoterapii, ve kterém byly doloženy její účinnost, bezpečnost i efekt srovnatelný s léčbou injekční. Po sublingválních alergenech ve formě kapek jsou terapeutickou novinkou sublingvální alergenové imunoterapie tablety se standardizovaným obsahem pylových alergenů.

Terapie je indikována u dětí starších 5 let, dospívajících a dospělých s klinicky významnými příznaky alergické rinokonjunktivitidy způsobené pyly trav. Alergická vazba by měla být potvrzena pozitivními kožními prick testy a popřípadě pozitivitou specifických IgE protilátek proti pylům trav.

Otvírají se nám tak možnosti nové účinné formy sublingvální imunoterapie.