Sertindol je antipsychotikum, které v registračních studiích prokázalo dobrou schopnost zvládat příznaky schizofrenie. Pro porozumění jeho vlivu na celou šíři problémů, které schizofrenie přináší, je potřeba věnovat pozornost též jeho vlivu na funkční schopnosti pacientů a na jejich subjektivní vnímání léčby v podmínkách běžné klinické praxe.
Cílem studie bylo zhodnotit vliv léčby přípravkem Serdolect na funkční schopnosti pacientů a subjektivní vnímání léčby v průběhu dlouhodobé léčby schizofrenie a jejich vztah k účinnosti této léčby. Metodika: Postmarketingové observační otevřené neintervenční 6měsíční sledování s jednou větví a volitelným dávkováním u pacientů se schizofrenií.
Funkční schopnosti byly na začátku studie a po 6 měsících léčby hodnoceny ošetřujícím lékařem a pacientem v doménách "Péče o sebe", "Práce", "Rodinný život" a "Sociální život". Subjektivní vnímání léčby bylo hodnoceno pomocí Drug Attitude Inventory (DAI-10) v 6. týdnu užívání a v 6. měsíci.
Závažnost onemocnění a zlepšení byly hodnoceny pomocí škály CGI. Data byla hodnocena metodou "observed cases".
Výsledky: Zařazeno bylo 246 pacientů, studii dokončilo 223 z nich (90,7 %). V průběhu léčby přípravkem Serdolect došlo ke zlepšení objektivně i subjektivně hodnocených funkčních schopností pacientů ve všech sledovaných doménách.
Průměrné DAI-10 skóre v 6. týdnu užívání bylo 6,1; po 6 měsících užívání 7,5 (Wilcoxonův párový test, p < 0,001). DAI-10 skóre negativně koreluje s CGI- -I.
Pacienti s dysforickým skóre DAI- -10 v 6. týdnu častěji předčasně ukončili dlouhodobou léčbu. Závěr: Léčba přípravkem Serdolect vede ke zlepšení funkčních schopností pacientů se schizofrenií v porovnání s obdobím před zahájením jeho podávání.
Subjektivní vnímání léčby se v průběhu dlouhodob é léčby zlepšuje a souvisí s mírou změny klinického stavu i s rizikem předčasného ukončení dlouhodobé léčby.