Souhrn Problematika efektivity silového tréninku je stále více v popředí sportovní přípravy. V poslední době se začíná prosazovat stimulace silových schopností a hlubokého stabilizačního systému (dále jen HSS) prostřednictvím nestabilních ploch.
Cílem naší práce bylo ověřit účinnost silových cvičení v dynamickém a statickém režimu na nestabilních plochách na kvalitu zapojení HSS. Soubor byl tvořen muži ve věku 20 - 25 let (N = 12).
Pohybový program trval deset týdnů a obsahoval 22 cvičebních jednotek. Intervenční program byl zaměřen na projev silové vytrvalosti v dynamickém a statickém režimu.
Na základě výsledků se ukázalo, že silová intervence na nestabilních plochách měla pozitivní vliv na kvalitu aktivace HSS, brániční test p = 0,011; test flexe trupu p = 0,003; extenční test p = 0,014; test břišního lisu p = 0,004; test mostu p = 0,083; test bočního mostu vpravo p = 0,005; test bočního mostu vlevo p = 0,023. Zařazení silových cvičení na nestabilních plochách může představovat jednu z forem kompenzačních prostředků ve sportovní přípravě rekreačních sportovců sloužící k následnému zlepšení trupové stability.