Příspěvek shrnuje poznatky o retenčních a hydrologických poměrech horského vrchoviště v rámci Rokyteckých slatí, situovaných v pramenné oblasti Vydry (jz. Česko). Zvláštní zřetel je přitom věnován posouzení jeho retenční schopnosti a zhodnocení hydrologické bilance.
Vzhledem k významnému fenoménu horských vrchovišť v zájmové oblasti představuje posouzení jejich retenčního potenciálu jedno z témat v rámci řešení otázek protipovodňové ochrany a opatření ke zvýšení odtoku v periodách sucha. Hlavní pozornost je soustředěna na zjištění a objasnění závislosti dynamiky odtoku z rašeliniště na výšce hladiny podzemní vody ve vrchovišti.
Výzkum je založen na podrobné pedologické analýze povodí Rokytky, analýze časových řad o výšce hladiny podzemní vody ve vrchovišti a dat získaných monitoringem vodního stavu, resp. průtoku, v profilu toku, který ho odvodňuje. Klíčová slova: retenční potenciál - hydrologická bilance - horské vrchoviště - Vydra - Šumava - organozem - hydrologická funkce rašelinišť - hladina podzemní vody.
Vytvořeno za podpory projektu GAČR P209/12/0997 "Vliv disturbancí krajiny na dynamiku fluviálních procesů v horských oblastech", Výzkumného záměru MSM 0021620831 "Geografické systémy a rizikové procesy v kontextu globálních změn a evropské integrace" a projektu Specifického vysokoškolského výzkumu 2011- 263202.