Prevence úrazů je jednou z hlavních priorit Světové zdravotnické organizace (WHO). Úrazovost dětí a dospívajících se dostává do popředí celospolečenského zájmu ve všech vyspělých zemích světa. Vzhledem k aktuálnosti dané problematiky a absenci podrobnějších epidemiologických dat týkajících se dětské úrazovosti byla pod záštitou Zdravotně sociální fakulty realizována studie dětských úrazů v Jihočeském kraji.
Cílem práce bylo zhodnotit výskyt úrazů podle věku, pohlav í, charakteru úrazu, místa a činnosti, typu a mechanismu úrazu. Výzkum byl realizován v časovém období od 1. 7. 2009 do 31. 12. 2010 za podpory Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví ČR.
Výzkumný soubor tvořily děti (do 18 let), které ve sledovaném období utrpěly úraz, a rodiče vyhledali lékařské ošetření ve zdravotnickém zařízení v rámci Jihočeského kraje (PLDD). Výsledky studie byly statisticky zpracovány metodami deskriptivní statistiky a neparametrický-mi testy.
V publikaci jsou uvedeny výsledky kombinací proměnných, které vykazují statistickou významnost. Získali jsme 874 dotazníků v Jihočeském kraji, z toho bylo 513 (58,7 %) úrazů u chlapců a 361 (41,3 %) u dívek.
Nejvíce úrazů bylo ve věkové skupině 11-14 let, celkem 225 úrazů, a ve věkové skupině 15-18 let, celkem 188 úrazů. Se stoupajícím věkem počet úrazů stoupá.
Nejvíce úrazů se stalo v domácím prostředí a okolí. Zaměřili jsme se také na úrazy při sportu a testovali jsme vztah mezi pohlavím a činností při úrazu, typem sportu, druhem sportovní aktivity a místem úrazu.
Statisticky jsme testovali také vztah mezi pohlavím dítěte a činností při úrazu ve škole. Dále jsme zjistili, že pád jako mechanismus úrazu výrazně převládá u dětí ve věkovém rozmezí 0-1 rok.
Důležitým nástrojem je posílení obecné prevence - zvýšení povědomí, propagace ochranných a bezpečnostních pomůcek, zvyšování tělesné zdatnosti dětí atd., dále posílení prevence zaměřené cíleně na rizikové situace a rizikové skupiny obyvatel (děti, dospívající).