Průtokové měřiče jsou dnes průmyslově vyráběny, což se odráží ve faktu, že měřiče měří samotný objem protékajícího vzduchu bez informace, kterým směrem tok vede. Některé spirometry sice zjišťují hodnotu nádechu i výdechu, toto zjištění ale pochází na základě naprogramování softwaru, který předpokládá, že spirometrický test je složen právě z hlubokých nádechů a výdechů.
U dalších spirometrů je zase obousměrný průtokoměr zabudován pevně do soustavy analyzátorů O2 nebo CO2 a výstup ze spirometru je možný jen z originálního softwaru. Současná témata řešící změny dechu u konkrétních cvičeních však vyžadují velmi přesn é a přímé zjišťění objemu vzduchu při nádechu a výdechu.
Funkční vzorek řeší problematiku obousměrného průtokového měřiče, který je možné instalovat do jakékoliv průtokové soustavy samostatně. Navíc je řešen pomocí laserové diody a fotodiody, což nemění vlastnosti průtokové soustavy.
Navíc lze tento měřič samostatně instalovat do jakékoliv respirační průtokové soustav např. v práci: Použito napřv: DOLANSKÁ, Tereza. Vliv opakovaně prováděných dechových cvičení na tvar trupu a pohyblivost páteře.
Praha, 2008. 83 s. Vedoucí práce František Véle.