Střežení státních hranic a uzavření Československa pomocí tzv. železné opony tvořilo důležitý nástroj KSČ k ovládání společnosti. Proto této oblasti věnovala velkou pozornost také propaganda.
Zásadní bylo utváření obrazu vnějšího nepřítele, který údajně ohrožoval vlast a před kterým měla železná opona chránit. Zlým nepřátelům měli čelit hrdinové - stateční příslušníci Pohraniční stráže. Článek sleduje jednotlivé prvky obrazu pohraničníků v letech 1948-1956, jaký měl být ideální pohraničník, jak byla Pohraniční stráž prezentována uvnitř i navenek.
Základní byla představa pohraničníka - ochránce, který chr ání vlast, domovy a děti před úkladnými a krvežíznivými nepřáteli. Dalšími motivy v obrazu ideálního pohraničníka bylo např. spojení s lidem a KSČ, vlastenectví, dobrodružství a zápas s divokou přírodou.
Při šíření obrazu pohraničníků využívala propaganda všechna dostupná média (politické projevy, umělecké texty, vizuální prameny - plakáty, karikatury, film). Pro indoktrinaci uvnitř Pohraniční stráže a formování pohraničníků byla využívána tzv. politická práce.