Rod Fusarium zahrnuje půdní saprofyty, ale i patogeny rostlin. Stále častěji jsou zástupci tohoto rodu izolováni jako původci infekcí u člověka a zvířat.
Tato práce shrnuje šest případů potvrzené nebo suspektní onychomykózy vyvolané zástupci rodu Fusarium z druhových komplexů F. solani a F. oxysporum. Druhová determinace kmenů byla potvrzena na základě sekvenace ITS oblasti rDNA.
Získané sekvence jsou uloženy v databázi EMBL (European molecular biology laboratory), kde jsou dostupné pod přístupovými čísly HE974453-HE974458. Disková difúzní metoda byla použita pro testování in vitro citlivosti k antimykotikům pomocí disků (ITEST) a tablet Neo-Sensitabs (Rosco) srovnáním na různých médiích při dvou různých kultivačních teplotách (25 a 35 oC).
Výsledky: Od šesti pacientů s potvrzenou nebo suspektní onychomykózou byly izolovány 4 kmeny F. solani a 2 kmeny F. oxysporum. Pouze natamycin (pimaricin) byl efektivní in vitro u všech testovaných izolátů.
Variabilní citlivost v závislosti na testovaném kmenu byla zaznamenána u amfotericinu B, ekonazolu a terbinafinu. K ostatním testovaným preparátům byly izoláty rezistentní.
Kultivační médium a teplota měly významný vliv na výsledky testování u disků nystatinu, ekonazolu a tablet amfotericinu B a terbinafinu. Při testování antimykotik u vláknitých mikromycetů in vitro je třeba dodržovat předepsanou metodiku.
Důležitým faktorem pro získání validních výsledků u tablet amfotericinu B (a pravděpodobně také u tablet terbinafinu) je kultivační teplota 35 oC. Nálezy multirezistentních fusárií u onychomykózy ztěžují lékaři volbu terapie.
Dobrý klinický efekt byl zaznamenán po provedení ablace nehtové ploténky a lokální aplikaci ekonazolu.