Práce se zabývá otázkou míry efektivní anonymity akcionářů v akciové společnosti a možnými způsoby jejího omezení. Pojednává o způsobech identifikace akcionářů pro účel výkonu jejich akcionářských práv a též pro účel zjištění akcionářské struktury akciové společnosti ve specifických, zákonem předvídaných případech.
Cílem práce je vyložit a analyzovat právní úpravu de lege lata, zejména s ohledem na rekodifikaci soukromého práva a též další připravované normy soukromého, ale i veřejného práva. Téma bylo autorem zvoleno též s cílem vyložit problematiku, která není dosud v odborné literatuře komplexně zpracována.
Téma je zpracováno zejména analýzou jednotlivých právních institutů vztahujících se k anonymitě a identifikaci akcion ářů; v úvodním výkladu historických kořenů anonymity akcionáře je rovněž použita metoda historická. Platná právní úprava je dále podrobena komparaci s právními předpisy Evropské Unie. Úvodní část práce obsahuje charakteristiku akciové společnosti, včetně vymezení akcií a zasazuje tradiční pojetí anonymity akcionáře do historického kontextu.
Hlavní část práce je zaměřena na analýzu jednotlivých ustanovení obchodního zákoníku z hlediska míry odtajnění akcionáře. Obecná úprava akcií a s nimi spojené anonymity akcionářů obsažená v obchodním zákoníku je rovněž srovnána s úpravou ve speciálních zákonech.
V závěrečné části práce je provedena komparace platné a účinné právní úpravy z hlediska anonymity a identifikace akcionářů s právní úpravou v platných, nikoli dosud účinných rekodifikačních předpisech a v právních předpisech aktuálně přijímaných. Závěrem se autor práce pokouší navrhnout možná řešení identifikace akcionáře z titulu veřejného zájmu za současného zachování anonymity akcionářů de lege ferenda.