Příspěvek shrnuje údaje o hnízdění 5 druhů bahňáků: pisila čáponohá (Himantopus himantopus), tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta), břehouš černoocasý (Limosa limosa), koliha velká (Numenius arquata) a vodouš rudonohý (Tringa totanus) v letech 2001 až 2010 na Českobudějovicku. Rok 2007 byl významný nižším stavem vody v rybnících a poskytoval zajímavé hnízdní možnosti pro bahňáky na dnech upuštěných rybníků.
Tato situace byla vhodná zejména pro pisilu a tenkozobce, kteří za normálních klimatických podmínek v oblasti zpravidla nehnízdí. Oba druhy v roce 2007 úspě šně vyhnízdily v počtu dvou párů.
Vodouš rudonohý také hnízdil ve vyšších počtech 9-12 párů, průměrně hnízdilo (za celou dekádu) 2-12 párů. U kolihy nebylo hnízdění prokázáno, ale v roce 2007 bylo pozorováno výrazně větší množství kolih v hnízdní době na vhodných hnízdních lokalitách.
Naopak pro břehouše byl suchý rok 2007 nejhorší (hnízdily pouze 3 páry), průměrný odhad během dekády činil 3-9 párů ročně. Etologické poznámky o hnízdění v roce 2007 a možnosti ochrany vzácných bahňáků na Českobudějovicku jsou dále diskutovány.