Cílem studie bylo u populace dětí ve věku 8 - 10 let osvětlit vztah preference horní končetiny se dvěma různými faktory hodnotícími oční dominanci. Jednalo se o sighting factor, který se projevuje preferencí oka v monokulární činnosti a o faktor binocular rivalry, kterým je určeno dominantní oko v prostorové orientaci.
Preference horní končetiny byla u 204 dětí zjišťována prostřednictvím pěti motorických úkolů, jejichž diagnostická kvalita i příslušnost k dimenzi "Preference horní končetina" byla ověřena prostřednictvím metody strukturálního modelování. Výsledky tetrachordických a polychorických korelačních matic byl prokázán na hladině p<0.001 signifikantní vztah mezi preferenci horní končetiny a oční dominancí určenou prostřednictvím indikátoru prostorové orientace, (faktor binocular rivalry).
Následně byly na hladině p<0.05 potvrzeny statisticky významné rozdílnosti korelačních koeficientů mezi motorickými úkoly hodnotícími preferenci horní končetiny a každým ze dvou faktorů určujícím oční dominanci. Tyto skutečnosti naznačují, že správné určení polohy předmětu v prostoru při manipulaci s předmětem horní končetinou je zřejmě důležitější než zaměření se na předmět.