Charles Explorer logo
🇨🇿

Pohybová aktivita a její sociálně-kognitivní determinanty u českých a amerických seniorů

Publikace na Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2012

Abstrakt

Výzkum motivace k pohybové aktivitě u seniorů, stejně jako doporučované praktiky týkající se zdravého stárnutí je v současné době realizován především v zemích západní Evropy a USA. Český kontext je v tomto ohledu prozkoumaný mnohem méně. Předkládaná studie se proto zaměřuje na možné kulturní rozdíly spojené s účastí v pohybové aktivitě u vzorku 426 českých (n=254) a amerických (n=172) seniorů a seniorek.

Oběma skupinám byla administrována identická baterie dotazníků s cílem zachytit jejich účast v pohybové aktivitě a její motivační koreláty a následně byly obě skupiny srovnány prostřednictvím nepárového t-testu. Výsledky ukazují na signifikantní rozdíl mezi českým a americkým vzorkem. Čeští senioři a seniorky udávali signifikantně vyšší účast v pohybové aktivitě, zatímco američtí respondenti a respondentky udávali vyšší úroveň motivačně-kognitivních strategií stejně jako vyšší úroveň sociální podpory ve cvičení.

Meziskupinové rozdíly bylo možno pozorovat také v udávaných typech aktivity. Američtí respondenti a respondentky zmiňovali především účast v rekreačních a sportovních aktivitách (například v různých sportovních programech), zatímco pohybová aktivita českých seniorů a seniorek byla spojena spíše s pracovními aktivitami (např. práce na zahradě či na chalupě).

To naznačuje, že čeští senioři a seniorky se účastní habituálnějších forem pohybové aktivity, kterou mohou vnímat spíše jako prostředek k naplnění jiných zájmů a potřeb než jako cíl sám o sobě.