Poválečné geopolitické změny v Indočíně a střední a východní Evropě dramaticky proměnily podobu mezinárodních vztahů Československa a jedním z jeho partnerů se stal Vietnam. Po porážce Francouzů Vietnamci v roce 1954 začali do Československa přicházet první severovietnamští migranti.
Nicméně po sametové revoluci v roce 1989 mezivládní dohody o kulturní spolupráci byly vypovězeny a byla zahájena návratová migrace Vietnamců zpět do Vietnamu. Avšak opětovné nastolení demokracie v následnických státech Československa neukončili již upevněné vztahy mezi oběma zeměmi a naopak začala spoutání individuální migrace Vietnamců do Česka.
Od té doby do země přišli tisíce lidí a Česko se tak stalo jednou z nejatraktivnějších destinací vietnamské migrace vůbec. Tento článek přináší výsledky z kvalitativního šetření provedeného mezi předrevolučními vietnamskými migranty, kteří se vrátili zpět do Vietnamu.
Výzkum byl proveden ve Vietnamu od července 2010 do února 2011. Hlavní cílem této studie je zarámovat migraci do širšího hostoricko-politického kontextu a ukázat jak okolnosti a organizovaná povaha předrevoluční migrace formovala vnímání Československa a vztahu vietnamských navrátilců k této zemi.