Charles Explorer logo
🇨🇿

Fiskální rozhodování územních samospráv

Publikace na Právnická fakulta |
2012

Abstrakt

Z územní suverenity, kterou s sebou přináší veřejná moc, plyne právo opatřovat si k plnění úkolů a k úhradě z toho vznikajících nákladů, patřičné prostředky. Toto právo má nejen stát, ale i územní samosprávné celky.

Právo místních společenství na vlastní finanční zdroje a nakládání s nimi je v ČR zajištěno Ústavou a dalšími zákony. K významným dokumentům patří také Evropská charta místní samosprávy, která dnem 1.9.1999 vstoupila v platnost pro ČR. Územní samospráva má k dispozici rozmanité zdroje, a to jak určené daně a poplatky, ale také jiné než daňové zdroje.

Významným zdrojem jsou např. dotace ze státního rozpočtu, které pomáhají řešit situaci různě ekonomicky silných obcí. V jejich přidělování se projevuje princip solidarity, který je obsažen také v Chartě.

Obce mohou mít i zdroje další, které souvisejí s jejích ekonomickou aktivitou či mohou využít zdrojů návratného charakteru. V případě návratných příjmů je nutné zajistit u příjemců přijetí takových opatření, které umožní vrácení získaných prostředků v budoucnosti.

Výdaje na splácení návratných příjmů ovlivní nejen výdajovou stránku rozpočtu obcí v dalších letech, ale ovlivní i výši zadlužení obcí. Zadluženost obcí se následně promítá do celkového zadlužení státu a je ze strany orgánů EU přísně sledována.

Sjednocování přístupů k financování místních samospráv v rámci řešení otázek hospodářské krize jednotlivých států je proto velmi potřebné. Přispět ke sjednocení by mohl např.

Kongres Rady Evropy, který monitoruje finanční hospodaření územních samospráv v jednotlivých státech.